Psychika a hubnutí: Jak je i redukce váhy ovlivňována naší myslí
22. března 2024Černá čočka se sýrem halloumi: Kulinářská symfonie barev a chutí
24. března 2024Výhody levandulového oleje (levandule)
-
Antioxidační ochrana
Volné radikály, stejně jako toxiny, chemikálie a znečišťující látky, jsou pravděpodobně nejnebezpečnějším a nejčastějším rizikovým faktorem všech nemocí. Volné radikály jsou zodpovědné za vypnutí imunitního systému a mohou způsobit neuvěřitelné škody na vašem těle. Přirozenou reakcí organismu na poškození volnými radikály je tvorba antioxidačních enzymů – zejména glutathionu, katalázy a superoxiddismutázy (SOD) – které těmto volným radikálům brání v jejich poškození. Bohužel, pokud je zátěž volnými radikály dostatečně velká, může mít vaše tělo ve skutečnosti nedostatek antioxidantů.
Levandule je naštěstí přírodní antioxidant, který působí jako prevence a zvrat nemocí. Studie z roku 2013 publikovaná v časopise Phytomedicine zjistila, že zvyšuje aktivitu nejsilnějších antioxidantů v těle – glutathionu, katalázy a SOD. Podobný výsledek naznačily i novější studie, které dospěly k závěru, že levandule má antioxidační aktivitu a pomáhá předcházet oxidačnímu stresu nebo jej zvrátit.
-
Pomáhá při léčbě cukrovky
V roce 2014 se vědci z Tuniska pustili do fascinujícího úkolu: otestovat účinky levandule na hladinu cukru v krvi, aby zjistili, zda může pomoci přirozeně zvrátit cukrovku.
Během patnáctidenní studie na zvířatech byly výsledky, které vědci pozorovali, naprosto úžasné. Stručně řečeno, léčba levandulovým esenciálním olejem chránila tělo před následujícími příznaky cukrovky:
- zvýšená hladina glukózy v krvi (charakteristický znak cukrovky)
- metabolické poruchy (zejména metabolismus tuků)
- přibývání na váze
- vyčerpání antioxidantů v játrech a ledvinách
- poruchy funkce jater a ledvin
- lipoperoxidace jater a ledvin (kdy volné radikály “kradou” potřebné tukové molekuly z buněčných membrán)
Přestože je zapotřebí dalšího výzkumu, abychom plně pochopili schopnost levandule předcházet nebo zvrátit diabetes, výsledky této studie jsou slibné a naznačují léčebný potenciál rostlinného extraktu. Chcete-li ji použít při cukrovce, používejte ji lokálně na krk a hrudník, rozptylujte ji doma nebo ji doplňujte.
-
Zlepšuje náladu a snižuje stres
V posledních letech se levandulový olej dostal na piedestal pro svou jedinečnou schopnost chránit před neurologickým poškozením. Tradičně se levandule používala k léčbě neurologických problémů, jako jsou migrény, stres, úzkost a deprese, takže je vzrušující vidět, že výzkum konečně dohání historii. Inhalace levandule je jedním z nejsilnějších anxiolytických olejů, protože snižuje perioperační úzkost a může být považována za potenciální sedativum pro pacienty podstupující chirurgické zákroky a anestezii.
Bylo také prokázáno, že levandule zlepšuje příznaky posttraumatické stresové poruchy. 80 mg levandulového oleje denně pomohlo snížit depresi o 33 % a výrazně snížit poruchy spánku, náladovost a celkový zdravotní stav u 47 osob trpících posttraumatickou stresovou poruchou.
Chcete-li zmírnit stres a zlepšit spánek, dejte si k posteli difuzér a oleje rozptylujte v noci, když spíte, nebo v obývacím pokoji, když si večer čtete nebo se ukládáte ke spánku. Pro podobné výsledky je můžete používat také lokálně za ušima.
-
Podporuje funkci mozku
Neurologické účinky levandule nekončí u její schopnosti léčit deprese a zlepšovat náladu. Výzkumy také ukazují, že slouží jako potenciální přírodní léčba Alzheimerovy choroby. Vědci se domnívají, že neuroprotektivní účinky levandule jsou způsobeny jejími antioxidačními vlastnostmi.
Chcete-li podpořit nervový systém levandulovým olejem, rozptylujte jej doma, inhalujte přímo z lahvičky nebo jej aplikujte lokálně na spánky a zátylek.
-
Léčí popáleniny a řezné rány
Levandulový olej, široce známý pro své antimikrobiální vlastnosti, se již po staletí používá k boji proti různým infekcím a proti bakteriálním a plísňovým onemocněním. Ve skutečnosti bylo provedeno téměř 100 studií, které tento přínos levandule opakovaně prokázaly.
Pro úlevu od popálenin a k ošetření řezných ran, škrábanců nebo poranění smíchejte 3-5 kapek levandulového oleje s ½ čajové lžičky kokosového oleje a směs naneste na postižené místo. Můžete použít prsty nebo čistý vatový tampon.
-
Podporuje zdravou pokožku a vlasy
Pravděpodobně díky svým antimikrobiálním a antioxidačním vlastnostem má levandule smíchaná s nosním olejem (např. kokosovým, jojobovým nebo olejem z hroznových semínek) hluboké účinky na vaši pokožku.
Lokální použití levandulového oleje může pomoci zlepšit řadu kožních potíží, od vředů po alergické reakce, akné a stařecké skvrny. Výzkumy ukazují, že jeho protizánětlivé a antioxidační vlastnosti pomáhají zmírnit stavy pokožky a zvrátit příznaky stárnutí.
Chcete-li levandulový olej použít pro zdraví pokožky, smíchejte 3-4 kapky s ½ čajové lžičky kokosového nebo jojobového oleje a směs vmasírujte do problematického místa. Levanduli můžete také přidat do mycího oleje na obličej nebo tělo.
Zkuste smíchat levandulový olej s kadidlovníkem a nanést jej na pokožku hned ráno, hned po sprše a těsně před spaním. Pomůže to zmírnit záněty a známky stárnutí, jako jsou tmavé skvrny.
-
Zmírňuje bolesti hlavy
Pokud patříte mezi miliony lidí, kteří se potýkají s bolestmi hlavy způsobenými napětím nebo migrénou, levandulový olej může být právě tím přírodním lékem, který jste hledali. Je to jeden z nejlepších esenciálních olejů proti bolestem hlavy, protože navozuje uvolnění a zmírňuje napětí. Působí jako sedativum, prostředek proti úzkosti, proti křečím a uklidňující prostředek.
Jedním z nejúčinnějších přírodních prostředků proti bolestem hlavy je kombinace dvou kapek levandulového a mátového oleje a vtírání směsi do zadní části krku a spánků. Bolesti hlavy může pomoci zmírnit také rozptylování levandule nebo její inhalace přímo z lahvičky.
-
Zlepšuje spánek a nespavost
Díky sedativním a uklidňujícím vlastnostem levandule působí na zlepšení spánku a léčbu nespavosti. Inhalace levandule prokazatelně snižuje poruchy spánku, zlepšuje kvalitu a délku spánku, bojuje proti nespavosti a zlepšuje celkovou pohodu. Na rozdíl od většiny sedativ navíc levandule nezpůsobuje žádné nežádoucí vedlejší účinky. Ve skutečnosti podporuje celkové duševní a fyzické zdraví.
Chcete-li zlepšit kvalitu spánku, rozptylujte levandulový olej v ložnici před spaním nebo během něj. Také si můžete potřít 3-5 kapek přímo na krk, hrudník a spánky. Dalším účinným způsobem, jak využít levandulový olej ke zlepšení spánku a uvolnění těla, je léčivá koupel, do které přidáte 15 kapek levandule a jeden šálek epsomské soli.
Vytvoření směsi levandulového oleje, římského heřmánku a hořčíkového oleje je nejlepší kombinací pro zlepšení spánku. Tuto směs stačí vetřít do zadní části krku a zápěstí, abyste si navodili klidný a mírumilovný pocit.
-
Ulevuje od bolesti
Několik studií zjistilo, že levandule pomáhá jako přírodní prostředek proti bolesti. Pouhým vtíráním do postiženého místa lze snížit zánět a intenzitu bolesti, což pomáhá zmírnit příznaky mnoha zdravotních potíží. Levandulový olej při vmasírování do pokožky může pomoci zmírnit dysmenoreu, která je spojena s menstruačními bolestmi a křečemi v podbřišku.
-
Doplňková léčba rakoviny
Studie z roku 2012 publikovaná v časopise African Journal of Traditional, Complementary and Alternative Medicines ukazuje, že aromaterapie, zejména s použitím levandulového oleje, pomáhá pacientům s rakovinou zvládat stres, nevolnost, chronickou bolest a depresi. Protože levandulový olej působí na stimulaci imunitního systému, zlepšuje náladu, zlepšuje spánek a bojuje proti stresu, lze jej použít jako terapeutický prostředek. Masáž levandulového oleje do zadní části krku, hrudníku, zápěstí a spánků může navodit relaxační a uklidňující účinky. Pokud pociťujete bolest svalů nebo kloubů nebo bolest v místě injekcí, naneste na postižené místo dvě až tři kapky levandule. Pro zmírnění stresu a úzkosti a zlepšení spánku rozptylujte levanduli nebo ji inhalujte přímo z lahvičky. To může být užitečné zejména před a po chirurgických zákrocích a chemoterapeutické léčbě.