Kdo ještě nečetl náš předchozí článek o detoxikaci jater, určitě neprohloupíte a dozvíte se plno zajímavých informací o tom, jak vůbec játra fungují a proč je detoxikace jater potřeba!Nyní ale k tomu, co nás zajímá. A to, 6 kroků k detoxikaci jater!
Odstraňte ze své stravy toxické potraviny
Pokud jíte stravu s vysokým obsahem zpracovaných potravin, ohrožujete zdraví svých jater, protože tyto potraviny v podstatě působí proti zdraví jater. Hydrogenované oleje, rafinovaný cukr, polotovary a obědové maso jsou pro váš organismus notoricky známé jako toxické.
Hydrogenované oleje, známé také jako „transmastné tuky“, mají vyšší obsah nasycených tuků. Chemická struktura samotného oleje byla změněna, aby se prodloužila jeho trvanlivost.
Konzumace transmastných tuků výrazně zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Kromě toho se předpokládá, že transmastné tuky způsobují problémy s imunitním systémem a mohou vést k zánětům v celém těle.
Přidané dusičnany a dusitany, které se běžně vyskytují v polotovarech, rychlém občerstvení a lunchmeatech, jsou spojovány s vážnými zdravotními potížemi. Tyto chemické látky se používají ke konzervaci potravin, aby měly delší trvanlivost, bránily růstu bakterií a zachovávaly barvu.
Pijte syrové zeleninové šťávy
Může být téměř nemožné sníst všechnu syrovou zeleninu, kterou potřebujete k tomu, aby byla očista jater účinná. Odšťavňováním různých druhů syrové zeleniny však snadno získáte čtyři až pět porcí čerstvé organické zeleniny, které potřebujete. Dokonce i zeleninu, která nepatří mezi vaše oblíbené, můžete zamaskovat a vychutnat si ji v čerstvé zeleninové šťávě! Při zhoršené funkci jater má očista džusem navíc tu výhodu, že zelenina je snadněji stravitelná a lépe se vstřebává.Mezi zeleninu ideální pro jaterní očistu patří zelí, květák a růžičková kapusta. I když tato kombinace nezní příliš příjemně, můžete do směsi přidat další zeleninu, která vám chutná, včetně mrkve, okurky, červené řepy a libovolné zeleně. Všechny tyto druhy zeleniny pomáhají snižovat hladinu kyselin v těle, čímž pomáhají vytvořit příznivější rovnováhu pH. Experimentujte se svými oblíbenými kombinacemi chutí. Pro zpříjemnění šťáv můžete přidat čerstvé bylinky, včetně petrželky, máty a dalších.Pro zlepšení zdraví jater vyzkoušejte tento pomerančovo-mrkvovo-zázvorový džus. Čerstvá, organická mrkev je pro každou očistu jater nezbytná. V játrech se beta-karoten přeměňuje na vitamin A, který pomáhá odplavovat toxiny. Kořen zázvoru pomáhá zklidnit trávicí trakt, snižuje střevní plynatost a má silné protizánětlivé složky. Čerstvé pomeranče v tomto receptu dodávají nejen pikantní sladkost, ale také významný obsah vitaminu C, dalšího vitaminu A a vitaminu B6.
Naložte si potraviny bohaté na draslík
Přijímáte doporučených 4700 miligramů draslíku denně? Je pravděpodobné, že ne. Potraviny bohaté na draslík pomáhají snižovat systolický krevní tlak, snižují hladinu cholesterolu a podporují zdravý kardiovaskulární systém. A navíc pomáhají čistit játra. Pokud jste byli v pokušení užívat doplňky stravy obsahující draslík, přidejte do svého jídelníčku raději tyto zdraví prospěšné potraviny:
sladké brambory – jedna středně velká sladká brambora obsahuje více než 500 miligramů draslíku, nemluvě o vysokém obsahu vlákniny a betakarotenu. Je bohatá na vitaminy B6, C a D, spolu s hořčíkem a železem. Ačkoli jsou přirozeně sladké, cukry se ve skutečnosti pomalu uvolňují do krevního oběhu prostřednictvím jater, aniž by způsobily nárůst hladiny cukru v krvi.
rajčatové omáčky – při výběru rajčatové omáčky, pasty nebo protlaku dbejte na to, abyste vybírali ty, které jsou vyrobeny pouze z bio rajčat. Chcete-li si vyrobit vlastní koncentrovanou rajčatovou omáčku, rozkrojte bio rajčata na poloviny a pečte je v troubě 30 minut při teplotě 425 °C, dokud se slupka nescvrkne. Vyjměte je z trouby a nechte vychladnout. Sloupněte slupky a jemně je rozdrťte v kuchyňském robotu nebo mixéru. Pokud chcete, sceďte a odstraňte semínka. Nalijte do holandské trouby a nechte vařit, dokud nezhoustnou, jednu až dvě hodiny.
řepa a špenát – řepa je bohatá na antioxidanty a je plná draslíku. Přidejte řepnou zeleninu do receptu na čerstvou zeleninovou šťávu; nakrájejte ji nadrobno a přidejte syrovou do salátů; nebo ji lehce osmahněte jako ostatní zeleninu. Řepa také přirozeně čistí žlučník a zlepšuje tok žluči. Čerstvý organický špenát snadno přidáte do svého jídelníčku a je dobrým zdrojem draslíku.
fazole – bílé fazole, ledvinové fazole a fazole lima jsou bohaté na draslík, bílkoviny a vlákninu.
černá melasa – kromě draslíku je černá melasa bohatá na železo, vápník, mangan a měď. Zařaďte černou melasu do svého jídelníčku tak, že jí nahradíte jiná přírodní sladidla. Můžete ji použít k přípravě grilovacích omáček a ráno jí posypat ovesnou kaši nebo kaši z quinoy. Dvě čajové lžičky přidané do kávy zintenzivní její bohatost a zároveň sníží její kyselou chuť.
banány – přidejte banán do svého oblíbeného smoothie. Banány napomáhají trávení a pomáhají uvolňovat toxiny a těžké kovy z těla – to vše je během očisty jater nezbytné.
Upozornění: Pokud máte v ledvinách vysokou hladinu draslíku, potraviny bohaté na draslík byste měli konzumovat s mírou.
Kávové klystýry
Kávové klystýrypomáhají při zácpě, snižují únavu a pomáhají při detoxikaci jater. Klystýr je zaměřen na spodní část tlustého střeva a lze jej provádět doma, na rozdíl od kolonik, která zahrnují celé střevo a provádí je mimo domov profesionál.Během klystýru se ve střevě zadržuje organická káva, která umožňuje průnik tekutiny do jater přes střevní stěnu. To má stimulační účinek, který zvyšuje průtok žluči a pomáhá nastartovat žlučník i játra. To nastartuje produkci chemické látky glutathionu, silné čisticí sloučeniny, která pomáhá uvolňovat nahromaděné toxiny ve vašem systému. Vyplavování toxinů během jaterní očisty je velmi důležité, aby se nehromadily a byly rychle odváděny z vašeho systému.Postup: V hrnci smíchejte dvě polévkové lžíce organické mleté kávy se třemi šálky filtrované nebo destilované vody a přiveďte k varu. Vařte mírně 15 minut a nechte vychladnout. Směs přeceďte přes plátýnko a použijte ji do klystýrové soupravy. Snažte se směs udržet 10-15 minut a poté ji uvolněte.Upozornění: Pokud se u vás v minulosti vyskytly komplikace při používání klystýru, je lepší poradit se s lékařem, než se pokusíte provést kávový klystýr na vlastní pěst. Při prvním pokusu o provedení kávového klystýru je dobré postupovat pod dohledem nebo pod vedením lékaře, i když někteří lidé se cítí pohodlně, když se do procesu vrhnou rovnou. Kávové klystýry se obvykle nedoporučují těhotným ženám nebo dětem, protože mohou být citlivé na účinky kofeinu.
Užívání doplňků na podporu jater
Ostropestřec mariánský je považován za „krále“ detoxikačních bylin, takže je pro očistu jater ideální. Ostropestřec mariánský pomáhá odstraňovat nahromaděné těžké kovy, léky na předpis, látky znečišťující životní prostředí a alkohol v játrech.
Kořen pampelišky má přirozený močopudný účinek, což umožňuje játrům rychleji odstraňovat toxiny. Pomáhá také posilovat imunitní systém, vyrovnávat hladinu cukru v krvi, zmírňovat pálení žáhy a uklidňovat zažívací potíže.
Kurkuma podporuje zdravou jaterní tkáň a metabolismus jater.
Kombinovanýdoplněk na podporu jaterMůžete si také zakoupit doplněk stravy na podporu jater, který kombinuje mnoho z těchto klíčových rostlinných látek, jako je semeno ostropestřce mariánského, kořen pampelišky, kořen červené řepy a kořen bupleurum, které pomáhají detoxikovat játra, napomáhají zdravé funkci jater a působí také protizánětlivě.
Jezte skutečná játra nebo užívejte jaterní tablety
Játra z mladého, zdravého, trávou krmeného skotu nebo kuřecí játra jsou bohatá na vitaminy A a B, kyselinu listovou, cholin, železo, měď, zinek, chrom a CoQ10. Játra jsou jednou z potravin s největším obsahem živin, které můžeme jíst, a nepřekvapivě patří mezi potraviny vyživující orgány.Pokud nemůžete jíst játra, můžete užívat hovězí játra v tabletách. Hledejte doplněk stravy, který zaručuje, že při krmení a péči o dobytek nebyly použity žádné hormony, pesticidy ani antibiotika.