Těhotenství: Strava a pohyb během krásných, ale náročných 9 měsíců
16. března 2024Seitan na zelenině
17. března 2024Hořčík je pravděpodobně nejdůležitějším minerálem v těle, a proto může být nedostatek hořčíku takovým problémem. Nejenže pomáhá regulovat vápník, draslík a sodík, ale je nezbytný pro zdraví buněk a je důležitou součástí více než 300 biochemických funkcí v těle.
Dokonce i glutathion, nejsilnější antioxidant ve vašem těle, který byl dokonce nazván “hlavním antioxidantem”, vyžaduje ke své syntéze hořčík. Bohužel si to většina lidí neuvědomuje a miliony lidí denně trpí nedostatkem hořčíku, aniž by o tom věděli.
Závažný a dlouhodobý nedostatek může přispět i k vážnějším zdravotním problémům, jako je poškození ledvin a jater, poškození peroxynitritem, které může vést k migrénám, roztroušené skleróze, glaukomu nebo Alzheimerově chorobě, a osteoporóze v důsledku špatného vstřebávání vitaminu D a vápníku.
Jak poznáte, že máte málo hořčíku a že vám jeho doplňování může prospět? Přesné otestování někoho na nedostatek hořčíku může být obtížné, proto se doporučuje věnovat pozornost svým příznakům.
Jste ohroženi nedostatkem hořčíku?
Kdo je nejvíce náchylný k nedostatku hořčíku? Podle Státního zdravotního ústavu nejsou všichni stejní, pokud jde o metabolismus a asimilaci hořčíku. U některých lidí je riziko vzniku nedostatku hořčíku ze své podstaty vyšší.
Nedostatek hořčíku může být geneticky zděděn jako neschopnost vstřebávat tento důležitý minerál. Také strava s nízkým obsahem potravin s vysokým obsahem hořčíku nebo dokonce emocionální či pracovní stres mohou hořčík z těla odčerpávat. Ať už je nedostatek hořčíku dědičný, způsobený nedostatečnou stravou nebo dokonce stresem, může vést k vedlejším účinkům migrény, cukrovky, únavy a dalším.
Mezi čtyři nejvýznamnější rizikové skupiny patří:
1. Lidé s gastrointestinálními potížemi
Vše skutečně začíná ve střevech. Protože se většina hořčíku vstřebává v tenkém střevě, problémy jako je celiakie, Crohnova choroba mají tendenci způsobovat nedostatek hořčíku. Také lidé po operaci střev jsou náchylní k nedostatku hořčíku.
2. Lidé s cukrovkou II. typu
Je známo, že diabetici II. typu a lidé trpící inzulinovou rezistencí mají částečně kvůli zvýšenému močení problémy se správným vstřebáváním hořčíku. Snížení koncentrace glukózy v ledvinách prostřednictvím přirozených změn stravy může být pro tyto pacienty velmi užitečné.
3. Starší lidé
S přibývajícím věkem klesá hladina hořčíku z několika důvodů. Především studie ukázaly, že starší lidé jednoduše nejedí potraviny bohaté na hořčík jako v mládí. To lze poměrně snadno napravit. Neovlivnitelným rizikovým faktorem však je, že s věkem přirozeně dochází ke sníženému vstřebávání hořčíku ve střevech, ke snížení zásob hořčíku v kostech a k jeho nadměrným ztrátám močí.
4. Lidé, kteří se potýkají se závislostí na alkoholu
Alkoholici často trpí nedostatkem hořčíku z kombinace výše uvedených důvodů. Doslova vysává živiny z vašich buněk a brání správnému vstřebávání/využití vitamínů a minerálů, které konzumujete. Konzumace jedné až dvou skleniček vína týdně je pro většinu lidí v pořádku, ale mnohem víc je pro vaše játra velmi zatěžující. Alkohol může také vyčerpat minerální látky ve vašem těle, protože způsobuje dehydrataci, nerovnováhu střevní flóry, narušení imunitního systému, poruchy spánku a předčasné stárnutí.
Příznaky
Mnoho lidí může mít nedostatek hořčíku a ani o tom neví. Zde je několik klíčových příznaků, na které je třeba si dát pozor a které mohou naznačovat, zda máte nedostatek hořčíku:
1. Křeče v nohou
Vzhledem k roli hořčíku v nervosvalových signálech a svalových kontrakcích vědci vypozorovali, že na vině je často nedostatek hořčíku. Dalším varovným příznakem nedostatku hořčíku je syndrom neklidných nohou. Chcete-li překonat křeče v nohou i syndrom neklidných nohou, musíte zvýšit příjem hořčíku i draslíku.
2. Nespavost
Nedostatek hořčíku je často průvodním jevem poruch spánku, jako je úzkost, hyperaktivita a neklid. Hořčík je životně důležitý pro funkci GABA, inhibičního neurotransmiteru, který se nazývá kyselina gama-aminomáselná a je známý tím, že “uklidňuje” mozek a podporuje relaxaci. Užívání přibližně 400 miligramů hořčíku před spaním nebo s večeří je nejlepší denní dobou pro užívání doplňku. Pomoci může také přidání potravin bohatých na hořčík během večeře – např. špenátu.
3. Bolesti svalů/fibromyalgie
Zvýšení spotřeby hořčíku snížilo bolest a citlivost a také zlepšilo imunitní krevní markery.
4. Úzkost
Protože nedostatek hořčíku může ovlivňovat centrální nervový systém, konkrétně cyklus GABA v těle, může mít vedlejší účinky jako podrážděnost a nervozita. Když se nedostatek zhoršuje, způsobuje vysokou míru úzkosti a v závažných případech i deprese a halucinace.
Hořčík pomáhá zklidnit tělo, svaly a pomáhá zlepšit náladu. Je to minerál, který má zásadní význam pro celkovou náladu.
5. Vysoký krevní tlak
Hořčík spolupracuje s vápníkem na podpoře správného krevního tlaku a ochraně srdce. Pokud tedy máte nedostatek hořčíku, často máte také málo vápníku a máte sklon k hypertenzi neboli vysokému krevnímu tlaku.
6. Diabetes II. typu
Jednou ze čtyř hlavních příčin nedostatku hořčíku je cukrovka II. typu, která je však také častým příznakem. Strava bohatá na hořčík prokazatelně významně snižuje riziko vzniku diabetu 2. typu, a to díky úloze hořčíku v metabolismu cukrů.
7. Únava
Nízká energie, slabost a únava jsou běžnými příznaky nedostatku hořčíku. Většina pacientů s chronickým únavovým syndromem má rovněž nedostatek hořčíku. Studie uvádí, že může pomoci 300 až 1000 miligramů hořčíku denně, ale je třeba být také opatrný, protože příliš mnoho hořčíku může způsobit i průjem. Pokud se u vás tento nežádoucí účinek vyskytne, můžete jednoduše dávku trochu snížit, dokud nežádoucí účinek neustoupí.
8. Migrenózní bolesti hlavy
Nedostatek hořčíku je spojován s bolestmi hlavy (migrénami) kvůli jeho významu pro rovnováhu neurotransmiterů v těle. 360-600 miligramů hořčíku denně může snížit četnost migrenózních bolestí hlavy až o 42 %.
9. Osteoporóza
Státní zdravotní ústav uvádí, že “průměrný člověk má v těle asi 25 gramů hořčíku, z toho asi polovina se nachází v kostech”. To je důležité si uvědomit zejména u starších lidí, kteří jsou ohroženi oslabením kostí. Doplňováním hořčíku “výrazně” zpomalíte rozvoj osteoporózy již po 30 dnech. Kromě užívání doplňku hořčíku zkuste zvážit i přísun většího množství vitaminu D3 a K2 pro přirozené budování hustoty kostí.
Příčiny
Nedostatek hořčíku, který byl dříve považován za poměrně vzácný, je častější, než se většina lékařů domnívá. Zde je důvod:
- Nemoci trávicího traktu, jako je syndrom propustného střeva, mohou způsobit špatné vstřebávání minerálů, včetně hořčíku. V současné době existují stovky milionů lidí, kteří nevstřebávají živiny. Také s přibývajícím věkem má vstřebávání minerálů tendenci se snižovat, takže pravděpodobnost jejich nedostatku se zvyšuje plošně.
- Chronická onemocnění a užívání léků jsou na historicky nejvyšší úrovni. Většina chronických onemocnění je spojena s nedostatkem hořčíku a nedostatečným vstřebáváním minerálů. Léky poškozují střeva, která jsou zodpovědná za vstřebávání hořčíku z naší potravy.
- Při dodržování některých omezujících diet, i když pijete hodně vody, ztrácíte hodně vody a také vyplavujete z vašeho systému důležité elektrolyty, včetně hořčíku, draslíku nebo sodíku. K tomu dochází zejména na začátku, proto může pomoci konzumace nápojů bohatých na hořčík, jako je např. vývar z kostí.
Měli byste se obávat nedostatku hořčíku? Vše závisí na vašich rizikových faktorech a přítomných příznacích. Také přibližně 80 % lidí má nízkou hladinu hořčíku, takže je pravděpodobné, že ho máte nedostatek.
Vezměte na vědomí, že pouze 1 % hořčíku v těle se nachází v krevním řečišti, takže často můžete mít jeho nedostatek a běžný krevní test by ho ani neodhalil.