V posledních letech se bezlepkové obiloviny staly velmi populárními, a to nejen mezi lidmi s celiakií nebo nesnášenlivostí lepku. Co jsou bezlepkové obiloviny, jaké mají vlastnosti a jak mohou přispět k hubnutí a zdravému životnímu stylu? To vše se dozvíte v tomto článku.
Jak již název napovídá, jde o ty druhy obilnin, které přirozeně neobsahují lepek, což je bílkovina nacházející se například v pšenici. Pro osoby s celiakií je konzumace lepku zdraví nebezpečná, protože jejich imunitní systém na něj reaguje a poškozuje tenké střevo. Avšak i lidé bez této diagnózy mohou mít prospěch z bezlepkové stravy, pokud si vybírají správné potraviny.
Povězme si pár základních informací o několika nejrozšířenějších obilovinách, které lepek neobsahují.
Rýže je jednou z nejdostupnějších a nejpopulárnějších bezlepkových obilovin. Existuje mnoho druhů – bílá, hnědá, červená nebo černá rýže, mají různé nutriční hodnoty. Hnědá rýže je bohatší na vlákninu a minerály než bílá varianta.
Kukuřice je další hojně využívaná bezlepková obilovina, používá se k výrobě mouky, škrobu a polenty. Je bohatá na sacharidy, vlákninu, vitamíny skupiny B a minerály jako železo a hořčík.
V poslední době hodně oblíbená quinoa je pseudocereálie, která se stala populární díky vysokému obsahu bílkovin a esenciálních aminokyselin. Obsahuje také značné množství vlákniny, železa, hořčíku a antioxidantů.
Skvělou volbou je i pohanka – další pseudocereálie, která neobsahuje lepek. Je bohatá na bílkoviny, vlákninu, vitamíny skupiny B a minerály jako hořčík a měď. Pohanka je také dobrým zdrojem antioxidantů.
Amarant je další výživná pseudocereálie, bohatá na bílkoviny, vlákninu, vápník, hořčík a železo. Obzvláště si jí ceníme pro vysoký obsah lysinu, aminokyseliny v mnohých obilovinách nedostatkové.
Nutriční hodnoty bezlepkových obilovin
Bezlepkové obiloviny jsou často bohaté na vlákninu, která podporuje trávení, pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru v krvi a zvyšuje pocit sytosti, což může být velmi užitečné při hubnutí. Mnohé z těchto obilovin také obsahují významné množství vitamínů a minerálů, jako jsou vitamíny skupiny B (důležité pro energetický metabolismus), železo (nezbytné pro přenos kyslíku v krvi) a hořčík (důležitý pro svalovou funkci a zdraví kostí).
Bezlepkové obiloviny a hubnutí
Zařazení bezlepkových obilovin do stravy může být prospěšné při snaze o hubnutí. Vysoký obsah vlákniny a bílkovin v těchto obilovinách přispívá k delšímu pocitu sytosti, což může vést ke snížení celkového příjmu kalorií. Například quinoa a pohanka mají relativně nízký glykemický index, což znamená, že způsobují pomalejší nárůst hladiny cukru v krvi a mohou tak pomoci regulovat chuť k jídlu a snižovat riziko přejídání.
Zdravý životní styl
Konzumace bezlepkových obilovin může mít pozitivní vliv na celkové zdraví. Mnohé z těchto obilovin jsou bohaté na antioxidanty, které pomáhají bojovat proti zánětům a chrání buňky před poškozením. Vyšší obsah vlákniny v bezlepkových obilovinách podporuje zdravé trávení a může pomoci při prevenci některých chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby a diabetes typu 2.
Bezlepkové obiloviny jsou skvělou volbou nejen pro osoby s celiakií nebo nesnášenlivostí lepku, ale mohou obohatit jídelníček i těm, kteří chtějí zlepšit své zdraví a podpořit proces hubnutí. Zařazením různých druhů bezlepkových obilovin do své stravy můžete dosáhnout pestrého a vyváženého jídelníčku, který vám prospěje a bude vás bavit.