Vanilkové palačinky s banánem a čokoládou
4. června 2021Ponořila se do tmy a sáhla si téměř na dno. S kým trávila poslední týdny a proč opustila sociální sítě
15. června 2021Důvody k tomu začít cvičit bývají různé. Pro někoho je cvičení životním stylem a posláním, jiný se díky cvičení snaží zhubnout a dostat do kondice, mnoho z nás formou cvičení odbourává z těla stres a čistí si hlavu. Ať je důvodem cokoliv, pravidelný pohyb je pro naše tělo jednoznačně přínosný. Nejen Světová zdravotnická organizace, ale i lékaři a fitness trenéři doporučují aktivní pohyb několikrát týdně. Dospělí ve věku 18-64 let by se měli dle studií Světové zdravotnické organizace věnovat středně intenzivní aerobní aktivitě minimálně 150-300 minut týdně.
Co se tedy děje s naším tělem, když začneme cvičit
1) Zlepší se nám nálada
Stačí krátká svižnější procházka a hned se budeme cítit šťastnější. Čím to je? Během fyzické aktivity stimulujeme svůj mozek, především produkci endorfinů (hormonů štěstí) a dopaminu. Těm vděčíme za odbourání stresu a za to, že se po fyzickém výkonu cítíme celkově mnohem lépe.
2) Zhubneme a doplníme tělu energii
Díky každému aerobnímu cvičení produkuje naše tělo kyselinu mléčnou. Společně s ní je dopováno adrenalinem, který napomáhá k uvolnění tuků, jejich přeměně na energii a k výstavbě nových svalových buněk.
3) Srdce nám poděkuje
Každá minuta cvičení doslova posílí naše srdce. Statistiky jednoznačně dokazují, že jakákoliv fyzická aktivita snižuje riziko srdečně-cévních chorob. Při pohybu je naše srdce mnohem výkonnější, stejné množství krve pumpuje s mnohem menším úsilím. Díky tomu dokáže velmi dobře regulovat hodnoty krevního tlaku.
4) Zkvalitníme si a prodloužíme život
Dle rozsáhlého průzkumu, jehož výsledky podpořili také odborníci z Harvardu, může už 90 minut cvičení týdně prodloužit náš život v průměru až o 8 let. Fyzická aktivita je pro život nezbytná. Díky ní se můžeme vyhnout nemocem, které úzce souvisejí se sedavým způsobem života. Nedostatek fyzické aktivity jednoznačně zhoršuje kvalitu života. Proto měj na paměti, že jakýkoliv pohyb je lepší než žádný.
5) Ranní tréning nakopne naše tělo na celý den
Je pravda, že někomu vyhovuje více ranní trénink, někomu odpolední. Jak vnímá tento rozdíl naše tělo? Hlava je čistá, není zahlcena vším, co jsme přes den museli stihnout. Z toho vyplývá, že se mnohem lépe soustředíme na trénink a přirozeně dobijeme energie na celý den.
6) Omládneme
Víš, co je podstatou stárnutí? Ztráta schopnosti buněk produkovat efektivně energii. Mitochondrie – naše buněčné elektrárny – totiž postupem času slábnou. A právě o nich to vše je. Nejeden americký výzkum dokázal, že vysoce intenzivní cvičení nastartuje mitochondrie k opětovné výrobě energie; u starších lidí až o 69 %, u mladších o 49 %.
7) Zmírníme stres a zvýšíme si sebevědomí
Je vědecky dokázáno, že pokud chceme zlepšit své fyzické i duševní zdraví, je potřeba být aktivní. Pravidelné cvičení snižuje únavu a zlepšuje bdělost a koncentraci, což je velmi užitečné ve chvíli, kdy stres vyčerpává naši energii a snižuje schopnost soustředit se. Dalším velmi pozitivním efektem cvičení je skutečnost, že ti, kteří cvičí pravidelně a dlouhodobě, hodnotí svůj vzhled a sebevědomí mnohem výše. Být v dobré kondici a těšit se pevnému zdraví je základem zdravého sebevědomí.
Nevím, jak jsi na tom ty, ale pro mě je nejtěžší překonat lenost a jít do toho. Pokud tedy i ty bojuješ s disciplínou, vzpomeň si na všechny ty skvělé věci, které ti cvičení přinese. Zaměř se klidně jen na některé body, a na ty si vzpomeň vždy, když ti bude chybět motivace. Odměnou ti bude krásné, zdravé a sebevědomé JÁ!
Pokud máš pocit, že potřebuješ pomocnou ruku, pojď do toho společně s námi. Díky naší nejkomplexnější výzvě získáš během 60 dní návyky, které se ti pevně vryjí pod kůži a splníš si svůj sen. Více informací najdeš ZDE!