Smažení a druhy olejů
28. ledna 2024Když řeknete NE emoci, jdete naproti NEMOCI
1. února 2024Celer je dvouletá bylina z čeledi miříkovitých, která pochází ze Středomoří. Roste v Evropě, Asii i Americe. V České republice se pěstuje již od středověku.
Listy celeru jsou bohaté na vitamín A. Kořeny jsou bohatým zdrojem vitamínů B1, B2, B6 a C. Dále obsahují draslík, kyselinu listovou, hořčík, vápník, železo, fosfor, sodík a mnoha aminokyselin. Snáší vysoké teploty, proto během vaření neztrácí vitamíny.
Celer je vhodný i pro nemocné cukrovkou!
Rozlišujeme tři druhy celeru:
- Bulvový celer, jinak známý i jako hlíznatý nebo kořenový, pěstuje se především pro jeho bulvu, ale k využití jsou i jeho semena a listy.
- Řapíkatý celer, který nevytváří hlízu, se využívá jako jemná zelenina, především pro jeho silné řapíky, které se bělí.
- Listový celer, určený k řezu, s velkým množstvím jemných listových výhonků.
Léčivé účinky CELERU:
-
- snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak – obsahuje látky, které mají vazodilatační účinky (rozšiřuje cévy) a také látky ke snížení hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi. To může pomoci snížit riziko srdečních chorob.
- snižuje riziko rakoviny – obsahuje antioxidanty, které pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály. Především tak snižuje riziko rakoviny žaludku a tračníku,
- posiluje imunitní systém – obsahuje vitamín C, který je důležitý pro správnou funkci imunitního systému.
- působí antibakteriálně – dezinfikuje a zbavuje jedovatých látek sliznice v ústech a nosohltanu (dezinfikuje sliznice, zabíjí mikroorganismy a zároveň pomáhá s rozpouštěním hlenu). Působí antibakteriálně v ledvinách, močovém měchýři a močových cestách, léčí záněty a obtíže močového měchýře.
- pomáhá při trávení – zabíjí bakterie a plísně v žaludku a střevech, léčí trávicí poruchy, jako jsou větry nebo průjmy. Díky obsahu vlákniny zlepšuje peristaltiku (pohyb střev) a zbavuje střeva ochablosti a zácpy.
- odvodňuje – má močopudné účinky, odplavuje jedovaté látky z těla, léčí záněty ledvin a močového měchýře. Proto je skvělou potravinou pro hubnutí, a to právě díky odvodňování organismu (není kalorický, proto se doporučuje při odtučňovacích dietách).
- zlepšuje kvalitu spánku – posiluje nervy a mozek, zmírňuje nervové poruchy. Díky obsahu hořčíku, který je důležitý pro zdravý spánek, pomáhá relaxovat svaly a zklidnit nervový systém, a tím tak pomáhá při nespavosti.
- zvyšuje plodnost, odstraňuje frigiditu a bojuje proti impotenci
Nežádoucí účinky
Celer je obecně bezpečný pro konzumaci. U některých lidí však může způsobit alergické reakce. Může také interagovat s určitými léky. Pokud užíváte léky, je důležité se před konzumací celeru poradit se svým lékařem.
Lidový LÉK
Syrový celer lze použít k přípravě celerové šťávy. Ta je považována za jeden z nejúčinnějších způsobů, jak konzumovat celer pro jeho léčivé účinky. Celerovou šťávu lze připravit doma nebo zakoupit v obchodě. Při přípravě šťávy doma je důležité používat čerstvý celer. Lze ji pít samostatně nebo ji lze přidat do smoothies, ovocných džusů apod.