Hormony jsou drobní, ale významní regulátoři našeho těla – ovlivňují vše od energie a nálady až po spánek, trávení a chuť k jídlu. Cvičení představuje možná nečekaný, ale mocný nástroj, který s nimi dokáže doslova zázraky. Podívejme se tedy na to, jak různé druhy cvičení ovlivňují hormonální rovnováhu, a proč je toto klíčové zejména pro ženy.
Jaký úkol mají hormony v našem těle? Jejich úlohou je řídit nespočet procesů, například metabolismus, regulaci stresu, spánkový cyklus, a dokonce i náladu. Jsou-li hormony v rovnováze, cítíme se svěží, plní energie, máme stabilní náladu a zvládáme stres. Dojde-li však k jejich narušení, mohou nás potkat nepříjemnosti jako únava, přibírání na váze, náladovost či nespavost.
Cvičení představuje skvělý způsob, jak dostat hormony do rovnováhy. Pomáhá například s produkcí hormonů štěstí – endorfinů, ale také může zlepšit citlivost na inzulin a snížit hladinu stresového hormonu kortizolu.
Silový trénink jako král pohybu pro hormony
Pokud jde o zdraví hormonů, silový trénink hraje výraznou roli. Pro ženy je obzvlášť důležitý. Reguluje totiž hladinu růstového hormonu i testosteronu, čímž pomáhá při regeneraci svalů a urychlení metabolismu. Také pomáhá tělu lépe spalovat tuky. U žen věnujících se silovému cvičení dochází i ke zvýšení produkce estrogenu, což je důležité pro zdraví kostí a udržení mladistvé pleti i ve věku kolem menopauzy.
Silový trénink přispívá i k regulaci hladiny inzulinu, což je zásadní pro prevenci cukrovky a kontrolu hmotnosti. Jsou-li naše svaly aktivní a silné, lépe reagují na inzulin a efektivněji zpracovávají cukry, což zabraňuje jejich ukládání ve formě tuku. Silový trénink najdete i v našich výzvách, stačí si vybrat tu pravou.
Kardio jako klíč k hormonům štěstí
Kardio cvičení, tedy například oblíbená cyklistika, běh nebo plavání, jsou výborným nástrojem k podpoře produkce endorfinů – hormonů, které nám dodávají pocit euforie. Tento účinek zdaleka není náhodný – při zvýšené fyzické aktivitě tělo reaguje produkcí těchto hormonů, aby zmírnilo fyzickou zátěž a zlepšilo naši náladu. Je to dáno už od dávné historie – pohyb za kořistí nesměl příliš bolet, zato z něj musela být určitá radost.
Kardio také pomáhá snižovat hladinu kortizolu – stresového hormonu, který může negativně ovlivnit imunitní systém, způsobit přibírání na váze (zejména v oblasti břicha) a zvýšit riziko srdečních onemocnění. Pravidelné kardio cvičení pomáhá tělu lépe zvládat stres, zlepšuje spánek a podporuje celkovou hormonální pohodu.
Jóga a strečink: Rovnováha pro tělo i mysl
Jóga a strečink, byť méně intenzivní než kardio nebo silový trénink, mají nesmírně pozitivní vliv na hormony, zejména na ty, které jsou spojené se stresem a klidem. Jóga například aktivuje parasympatický nervový systém, který pomáhá tělu regenerovat a snižovat hladiny kortizolu.
Navíc jóga pomáhá stimulovat produkci oxytocinu – hormonu známého jako „hormon lásky a spojení“. Ten je důležitý jak pro naše emocionální zdraví, tak i pro stabilizaci hladiny dalších hormonů. Oxytocin znají zejména ženy, které již přivedly na svět dítě, právě tento hormon je totiž zodpovědný za zdárný průběh průchodu miminka porodními cestami. Pravidelné cvičení jógy tedy přináší nejen větší fyzickou pružnost, ale také psychickou rovnováhu, dokonce může i výrazně pomoci v těhotenství a během porodu. A nejen to. Existuje dokonce speciální hormonální jóga, která je pro mnohé ženy cestou k odstranění potíží spojených s menstruací nebo s menopauzou.
Jsou-li hormony v nerovnováze, může se to projevit i na naší schopnosti sportovat a regenerovat. Například vysoké hladiny kortizolu z dlouhodobého stresu mohou vést k obrovské únavě a zpomalení metabolismu, což ztěžuje proces hubnutí. Nízké hladiny estrogenu, zejména u žen po menopauze, mohou způsobit úbytek svalové hmoty a zvýšení tukových zásob.
Také tyroxin, hormon štítné žlázy, hraje v metabolismu nezastupitelnou roli. Pokud štítná žláza nefunguje tak, jak má, může dojít k poklesu energie, zvýšení únavy a přibírání na váze. A právě zde může pravidelné cvičení pomoci – zlepšuje citlivost na inzulin, podporuje zdraví srdce a pomáhá s regulací hormonů.
Cvičení je mnohem víc než jen způsob, jak se udržet ve formě. Je to nástroj, který má výrazný vliv na naše hormonální zdraví. Ať už jde o silový trénink, kardio nebo jógu, každý pohyb zde má své místo. Pro ženy je tento aspekt zvláště důležitý, protože hormony ovlivňují nejen jejich fyzickou kondici, ale i celkovou pohodu a psychickou rovnováhu.
Zaměříte-li se na pravidelné cvičení, nejenže podpoříte své hormonální zdraví, ale také se budete cítit energičtější, šťastnější a odolnější vůči stresu. A to za to stojí, co myslíte?
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.