Halloumi burger – bezlepkové housky
9. března 2024Šafránové risotto
10. března 2024Sportovci ji běžně používají na bolavé svaly, zahrádkáři jí posypávají rostliny pro zvýšení jejich růstu. Řeč je samozřejmě o epsomské soli. Epsomská sůl má dlouhou historii rozmanitého využití a přínosů pro zdraví, krásu, úklid domácnosti i venkovní zahradničení.
Epsomská sůl je přírodní exfoliační a protizánětlivý prostředek, který lze použít k léčbě svalových bolestí, suché pokožky a dokonce i k boji proti různým vnitřním zdravotním problémům. Stačí přidat epsomskou sůl do příští koupele nebo do koupele nohou a vytvořit si luxusní a terapeutický zážitek v domácích lázních. Na rozdíl od jiných solí nezanechává vnější kontakt s epsomskou solí pocit suché pokožky. Ve skutečnosti ji zanechává jemnou a hedvábnou.
Další obrovskou výhodou této neuvěřitelné soli je obsah hořčíku. Podle vědeckého přehledu z roku 2018 můžete mít nedostatek hořčíku, i když je jeho hladina v séru normální. Navíc bylo zjištěno, že většina lidí potřebuje navíc 300 miligramů hořčíku denně, aby snížila riziko vzniku řady chronických onemocnění.
To je jen jeden z mnoha důvodů, proč tuto sůl přidat do svého jídelníčku.
Co je to epsomská sůl?
Název Epsomská sůl je odvozen od hořkého slaného pramene v Epsomu v hrabství Surrey v Anglii, kde byla tato sloučenina poprvé destilována z vody. Od tradičních solí se liší tím, že se ve skutečnosti jedná o minerální sloučeninu hořčíku a síranu. Původně se připravovala z minerální vody, ale dnes se získává hlavně z důlních provozů.
Chemický vzorec síranu hořečnatého je MgSO4. To znamená, že jej lze skutečně rozložit na hořčík a síran, což je kombinace síry a kyslíku. Sůl se skládá z malých bezbarvých krystalků a vypadá podobně jako kuchyňská sůl. Stolní sůl se však od epsomské soli zcela liší, protože se skládá z chloridu sodného.
Jak epsomská sůl funguje? Obsahuje hořčík, minerál, který má zásadní význam pro fungování lidského těla. Mezi klíčové úlohy hořčíku patří udržování normálního krevního tlaku, stabilního srdečního rytmu a pevných kostí. Druhá hlavní složka, síran, je nezbytným minerálem klíčovým pro mnoho biologických procesů. Pomáhá vyplavovat toxiny, čistit játra a napomáhá tvorbě bílkovin v kloubech a mozkové tkáni.
Zdravotní výhody
1. Zvyšuje hladinu hořčíku
Přiměřená hladina hořčíku je naprosto klíčová pro dobré zdraví, ale je velmi časté, že hořčíku je nedostatek. Alkoholismus, silné průjmy, podvýživa nebo vysoká hladina vápníku (hyperkalcémie) mohou způsobit hypomagnezémii neboli nízkou hladinu hořčíku. Jednoduchým namočením nohou nebo celého těla do koupele obsahující epsomskou sůl můžete zvýšit vnitřní hladinu hořčíku přirozenou cestou, aniž byste museli užívat hořčíkové doplňky.
Hořčík reguluje více než 300 enzymů v těle a hraje důležitou roli v organizaci mnoha tělesných funkcí. Mezi tyto životně důležité funkce patří ovládání svalů, produkce energie, elektrické impulzy a vylučování škodlivých toxinů.
Nedostatek hořčíku je spojen s řadou chronických onemocnění, včetně cukrovky 2. typu, Alzheimerovy choroby, vysokého krevního tlaku, srdečních chorob, mrtvice a poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD). Zvýšením vnitřní hladiny hořčíku prostřednictvím vnějšího užívání epsomské soli můžete pomoci zlepšit nebo odvrátit mnoho zdravotních potíží, kterým se lze vyhnout.
2. Snižuje stres
Je pro vás namáčení v epsomské soli dobré? Každý jistě slyšel o doporučení, aby se po náročném dni pořádně naložil do teplé koupele. Ať už je drsný psychicky, fyzicky nebo obojí, horká koupel je tak skvělým způsobem, jak se zbavit stresu. Pokud chcete zesílit účinky příjemné a dlouhé koupele na snížení stresu, přidejte do vody ve vaně šálek nebo dva epsomské soli. Nejenže hořčík pomáhá uvolnit svaly, ale může také pomoci uvolnit vaši mysl. Hořčík má zásadní význam pro tvorbu energie v buňkách. Zvýšením obsahu hořčíku se můžete cítit oživení, aniž byste se cítili neklidní. Je to mnohem klidnější energie na rozdíl od toho, jak se lidé cítí oživení po konzumaci kofeinu.
3. Odstraňuje toxiny
Sírany obsažené v epsomské soli pomáhají tělu odplavovat toxiny. To zajišťuje detoxikaci těžkých kovů z tělesných buněk. To může pomoci snížit vnitřní hromadění škodlivých látek. Lidská kůže je vysoce porézní membrána. Přidáním minerálů, jako je hořčík a sírany, do vody ve vaně se spustí proces zvaný reverzní osmóza, který doslova vytáhne sůl z těla a spolu s ní i nebezpečné toxiny.
4. Zmírňuje zácpu
Můžete pít epsomskou sůl? Epsomská sůl je projímadlo schválené FDA a běžně se používá k přirozenému zmírnění zácpy. Při vnitřním užívání působí jako přírodní projímadlo tím, že zvyšuje množství vody ve střevech a čistí tlusté střevo od odpadu. Vnitřní užívání síranu hořečnatého může přinést dočasnou úlevu od zácpy, ale jako každé projímadlo, ani Epsomská sůl na zácpu nemá být dlouhodobým řešením nebo náhradou zdravé stravy s vysokým obsahem vlákniny. Během konzumace projímadla s epsomskou solí pijte hodně tekutin, abyste zabránili dehydrataci. Síran hořečnatý užívaný perorálně by měl vyvolat stolici do 30 minut až šesti hodin.
5. Snižuje bolest a zánět
Je známo, že teplá koupel obsahující epsomskou sůl zmírňuje bolest a zmírňuje zánět. To z ní činí prospěšnou přírodní léčbu bolestí svalů, bolestí hlavy (včetně migrény) a bolesti při artritidě. Namáčení v teplé vodě je jednou z nejstarších forem alternativní léčby artritidy. Pokud do ní zahrnete epsomskou sůl, stane se koupel mnohem terapeutičtější.
Uvízla vám v ruce nepříjemná a bolestivá tříska? Namočte problematické místo do teplé vody s epsomskou solí a tříska by měla být z kůže vytažena během chvilky! Bolest po porodu? Epsomská sůl vám pomůže i s tím. Obecně platí, že zdravá hladina hořčíku z používání epsomské soli může pomoci celkovému zánětu v těle, protože nízká hladina hořčíku je spojena s vyšší hladinou C-reaktivního proteinu, což je marker zánětu v těle.
6. Zlepšuje hladinu cukru v krvi
Cukrovka 2. typu je často spojena s nedostatkem extracelulárního i intracelulárního hořčíku. Přitom zdravá hladina hořčíku je spojena se sníženým rizikem vzniku cukrovky. Jak již víte, epsomská sůl je vynikajícím zdrojem hořčíku. Pravidelné užívání epsomské soli, ať už perorálně nebo transdermálně, může pomoci regulovat hladinu cukru v krvi, snížit riziko vzniku cukrovky a zlepšit denní hladinu energie. Před použitím jakýchkoli nových prostředků proti cukrovce se samozřejmě poraďte se svým lékařem.
7. Zvětšuje objem vlasů
Přidání epsomské soli do vlasových přípravků může pomoci snížit přebytečnou mastnotu. Přebytečná mastnota přispívá k tomu, že vlasy vypadají zplihle a zatěžkaně. Jedním ze snadných způsobů, jak si doma vytvořit vlastní kondicionér pro zvětšení objemu, je zkombinovat stejné díly soli a kondicionéru (př. 2 polévkové lžíce kondicionéru + 2 polévkové lžíce epsomské soli). Po umytí vlasů šamponem jako obvykle naneste směs objemového kondicionéru na vlasy a pokryjte je od pokožky hlavy až ke konečkům. Před opláchnutím nechte směs působit 10 až 20 minut. Jedná se o skvělou týdenní vlasovou kúru.
8. Může posílit zdraví rostlin
Použití epsomské soli na zahradě je běžné a má to svůj důvod – funguje jako přírodní hnojivo. Je známo, že epsomská sůl zvyšuje životaschopnost rostlin. Může jim také pomoci k lepšímu a dokonce většímu růstu. Mnoho zahrádkářů rádo používá epsomskou sůl pro rajčata, růže a papriky.
Mezi navrhované způsoby použití epsomské soli pro rostliny patří např:
- Při výsadbě zeleniny nebo růží nasypte do výsadbové jámy asi 1 polévkovou lžíci epsomské soli.
- Smíchejte 1 polévkovou lžíci soli na 3,75 litru vody a použijte ji jako listový postřik, který aplikujte, když rostliny začnou kvést a znovu, když se objeví mladé plody.
9. Pomáhá při problémech s dýcháním
Síran hořečnatý se osvědčil také jako přírodní léčba průduškového astmatu. První klinické použití hořčíku při astmatu bylo skutečně zaznamenáno již v roce 1936. Studie ukazují, že hořčík uvolňuje hladké svalstvo průdušek v závislosti na dávce. Dnes je použití síranu hořečnatého intravenózně doplňkovou léčbou spolu se standardní léčbou při akutních a těžkých exacerbacích astmatu.
10. Pomáhá předcházet preeklampsii
Preeklampsie je potenciálně nebezpečná těhotenská komplikace charakterizovaná vysokým krevním tlakem. Síran hořečnatý je jedním ze způsobů, které někteří lékaři a těhotné ženy používají ke zlepšení nebo k prevenci preeklampsie. Je poukazováno, že má vazodilatační vlastnosti.
Co je vazodilatační látka? Je to něco, co pomáhá rozšiřovat cévy a zlepšovat průtok krve. Síran hořečnatý je známý zejména pro své použití při léčbě těžkých případů preeklampsie, aby se zabránilo přechodu do eklampsie, což je nástup záchvatů u žen s preeklampsií.