Začátek školního roku: Jak si zachovat úsměv a zdravý životní styl
2. září 2024Sezónní změny a hubnutí: Jak na to během léta?
5. září 2024V dnešní době se bohužel často setkáváme s palčivým problémem: Roste počet dětí a teenagerů, jejichž proporce jsou poněkud objemnější, než je zdravé. Známým faktem je, že jistě z velké části toto způsobují technologie, které přináší nové možnosti zábavy. Lidé se věnují času u obrazovek, méně však pohybu. Generace Z se do „doby obrazovkové“ narodila, proto už je to součást jejich přirozenosti. Zcela pochopitelně dochází k dopadu na jejich fyzické zdraví, ale také na stránku psychickou. V tomto článku se zaměříme na to, jak můžeme děti a mladistvé motivovat k pohybu, jak upravit jejich stravovací návyky a jak to vše souvisí s psychikou.
Proč dochází k nárůstu hmotnosti u nastupující generace?
Jak jsme již zmínili, zásadním faktorem je snížená fyzická aktivita: Mnoho dětí tráví více času u telefonů, tabletů a počítačů než venku na hřišti. Nemusí to být zdaleka dáno jen tím, že by to samy děti chtěly. Jednak doba je zkrátka taková, technologie využíváme všichni, děti se s nimi tedy přirozeně setkávají. Další věcí je i fakt, že je (i nás) do toho tlačí systém. Žákovské knížky, podklady pro vzdělávání, ale i třeba finance… To vše dnes řešíme přes aplikace. Navíc děti tráví často poměrně dlouhou dobu i u psaní domácích úkolů a u další přípravy do školy. Ve všední dny tedy často nemají na pohyb příliš mnoho času. A školní tělocvik to rozhodně nezachrání.Dalším výrazným aspektem je jídelníček. Snížená tělesná aktivita by v něm měla být zohledněna, často se na to ale zapomíná. Na našich talířích se stále nachází mnoho cukru, kalorií a nezdravých tuků, ale málo důležitých živin. Fast food, cukrovinky a slazené nebo dokonce energetické nápoje nám také úplně neprospívají, jsou ale snadno dostupné a oblíbené. A rázem tu máme nadbytek kalorií. Naši prapředkové samozřejmě potřebovali kaloricky bohatou stravu, ale to bylo kvůli tomu, že mnoho energie spálili právě pohybem. Generace „člověka sedícího“ by měla toto mít na paměti. Nabízejme svým dětem zdravé alternativy, je jich už k dispozici řada. Fastfood nebo dortík či colový nápoj by měl být občasným malým hříchem, ne denním chlebem.
Za úvahu rozhodně stojí pozastavit se i nad kvalitou a množstvím spánku. I to souvisí s telefony a tablety. Ruku na srdce, kdo z nás nikdy do dvou do rána nescrolloval na Instagramu nebo TikToku… Špatné spánkové návyky ale mohou ovlivnit metabolismus a hormonální rovnováhu, což přispívá i k nárůstu hmotnosti.Tématem, které by se v souvislosti s dětmi mělo otevřít, je i stres a emoční problémy. Dnešní děti zažily a zažívají dobu zvláštní a náročnou. Na jedné straně tu byly a jsou velké stresy jako například doba covidová či doba válečných konfliktů, které se naší společnosti dotýkají, na straně druhé je už od nízkého věku na naše ratolesti vyvíjen tlak – na výkon, na výsledky, na vizáž… Odmalička se potkávají s „instagramovou“ realitou, s hejty, s kyberšikanou a dalšími stinnými stránkami technologií. Čelí tedy mnoha druhům stresu – školnímu tlaku, sociálním sítím, vztahovým problémům. Jídlo se pro mnohé z nich stává únikem. Tím pak vzniká začarovaný kruh problémů – dítě je šikanováno kvůli nadváze, z toho vznikne stres, který je řešen přejídáním. To vede k ještě většímu psychickému vypětí a uzavírání se do sebe. Navíc to může být i cestou do pekla jménem porucha příjmu potravy.
Pohyb a jeho vliv na psychiku
Fyzická aktivita hraje klíčovou roli nejen v udržení zdravé tělesné hmotnosti, ale také ve zlepšení psychické pohody. Pravidelný pohyb podporuje produkci endorfinů, tedy „hormonů štěstí“. Tím dochází ke zlepšení nálady, snížení stresu a úzkosti. Děti, které se pravidelně hýbou, jsou často veselejší, mají kvalitnější spánek a lépe se vyrovnávají se stresem. Fyzická aktivita pomáhá i posilovat sebevědomí a sebedůvěru. Zvládnutí určité dovednosti, posunutí vlastní hranice, dosažení cíle nebo prostě jen radost z pohybu, to vše dodává pocit úspěchu a posiluje pozitivní vnímání sebe sama.Šikana a nadváha: Začarovaný kruh
Nadváha u dětí bohužel často vede k šikaně, což je vážný problém s mnoha dalekosáhlými důsledky. Děti s nadváhou jsou na okraji společnosti, často bývají terčem urážek, posměchu, v krajním případě i útoků. To je přímá cesta k nízkému sebevědomí, úzkostem, depresím a dalším duševním potížím. Psychický tlak může paradoxně vést k dalšímu přibírání, protože děti mohou hledat útěchu v jídle. Klíčové je, aby se rodiče, pedagogové i vrstevníci snažili šikanu aktivně potírat a podporovat děti v tom, aby se naučily mít rády samy sebe a zdravě se vyrovnávat se stresem. Jedním z účinných nástrojů v boji proti šikaně a jejím následkům je právě fyzická aktivita, která může pomoci zlepšit psychickou odolnost a celkové zdraví.Motivace: Jak děti navnadit na pohyb?
Na tuto otázku asi neexistuje jednoduchá odpověď, ale s trochou kreativity a podpory se to dá zvládnout. Přinášíme pár tipů:- Najděte aktivitu, která vaše děti baví: Nemusí to být zrovna fotbal nebo atletika. Zkuste najít cokoliv, co je nadchne. Klíčem je, aby se dítě bavilo a pohybovalo se s radostí.
- Buďte příkladem: Děti se učí od svých nejbližších. Uvidí-li, že se hýbete a baví vás to, budou mít chuť se přidat. Naplánujte různé aktivity, jako jsou společné výlety, aquapark, cyklistika, lanové parky, workout, s malými dětmi třeba hřiště – ovšem jinak, než s vypuštěním dítěte do prostoru a sednutím na lavičku s mobilem v ruce, to je totiž právě ten nedobrý příklad. Zkuste místo toho využít atrakce k vlastnímu cvičení.
- Zaveďte pravidelný režim: Dětem tím pomůžete vytvořit si návyk na pravidelný pohyb. Ať už půjde o krátkou procházku po škole, návštěvy sportovního kroužku nebo třeba odpolední desetiminutovku u cvičicích videí, důležitá je pravidelnost.
- Motivační výzvy: Zkuste zavést zábavné výzvy, jako například „kdo zvládne více skoků přes švihadlo“. Samozřejmě vás rádi uvítáme u některé z našich výzev, jejichž prostřednictvím můžete podpořit zdraví své i svých dětí.
Jak upravit jídelníček?
Strava hraje klíčovou roli při snaze o udržení zdravé váhy. Přinášíme několik tipů, jak děti a mladistvé naučit jíst vyváženě:- Možná nejtěžší krok: Omezte sladkosti a slazené nápoje. Cukrovinky a limonády jsou plné prázdných kalorií. Nahraďte je zdravějšími alternativami, například ořechy, ovocem, případně bonbony vyrobenými zdravých surovin. Mnoho pochutin se dá nahradit kvalitní alternativou. Například i známá a oblíbená sladká oříšková pomazánka má své zdravější a chuťově vynikající „sestry“. Další možností jsou sladkosti domácí, u nichž máte kontrolu nad surovinami.
- Toto je velmi známá věc, přesto si ji připomeňme: Zahrňte do jídelníčku více ovoce a zeleniny. Jsou plné vitamínů, minerálů a vlákniny, čímž podporují zdravý růst a udržují pocit sytosti. Snažte se, aby byly častou součástí toho, co vaše děti jí.
- Podpořte pravidelné stravování: Celodenní pravidelnost pomáhá udržet stabilní hladinu cukru v krvi a předchází přejídání. Je ale pochopitelné, že toto není vždy snadné dodržet a pokud jsou děti mimo dosah rodičů, těžko je kontrolovat.
- Zapojte děti do přípravy jídla: Toto bude kouzlem zejména u menších ratolestí. Ty často rády pomáhají s vařením. Zkuste to ale i u těch větších, třeba potom vzroste jejich zájem o to, co jedí. Navíc se mohou naučit mnohé o zdravém stravování a vaření.