Zdravé zobání: Kouzlo malých svačinek
5. června 2024Klidný spánek: 5 technik pro zklidnění mysli před spaním
10. června 2024Hormony jsou chemické látky, které se vytvářejí v těle a jsou vysílány do celého těla a pomáhají regulovat a řídit vývoj vašeho těla. Hrají velkou roli v mnoha našich každodenních funkcích i v kritických životních milnících.
V mnoha ohledech hormony řídí všechno. Hormony ovlivňují vše od hladiny cukru v krvi přes krevní tlak, růst a plodnost, sexuální apetit, metabolismus až po spánek. Jejich vliv sahá tak daleko, že mění způsob našeho myšlení a každodenního jednání. Není pochyb o tom, že hormony jsou mocné.
Proto bychom si měli uvědomit, že hormony jsou pro nás velmi důležité. S tímto vědomím je nezbytné, abychom svému tělu věnovali pozornost a pečovali o sebe. Pokud máte někdy pocit, že se kvalita vašeho života snižuje v důsledku hormonální nerovnováhy, vězte, že nemusíte žít s negativními účinky nebo příznaky. Existují způsoby, jak se pokusit narovnat hladinu hormonů, aby vám opět bylo dobře.
Proč hormony více ovlivňují ženy?
Hormonální změny v ženském těle ovlivňují několik významných životních událostí – včetně puberty, těhotenství a menopauzy. Muži mají sice stejné hormony jako ženy, ale neprojevují se u nich vysoké hladiny nebo intenzivní výkyvy (s výjimkou puberty). U žen dochází k náhlejším a častějším hormonálním změnám. U některých mohou tyto změny způsobovat obtížné příznaky.Tělesné a duševní účinky
Ovulace a premenstruační syndrom mohou přinést citlivá prsa, nadýmání nebo kožní výsevy. Menstruaci provázejí křeče a únava. Těhotenství má jistě celou řadu fyzických změn. Menopauza může způsobit návaly horka, noční pocení a vaginální suchost. Existují však i psychické dopady. Ženy si často stěžují na výkyvy nálad, úzkost, podrážděnost, nespavost a další změny v chování v souvislosti s těmito hormonálními událostmi. Hormony mají obrovský vliv na náladu a úzkost. A jsou to nejrůznější hormony, které to způsobují. Estrogen je ve skutečnosti antidepresivní chemická látka v mozku. Např. pokud je hladina štítné žlázy příliš nízká nebo příliš vysoká, můžete mít deprese nebo úzkosti. Kortizol, stresový hormon, ovlivňuje náladu.Kdy se hormony stávají problematickými?
Mozek se může přizpůsobit a být v pořádku buď s vysokou hladinou hormonů, nebo s nízkou hladinou hormonů. Do problémů se však dostává, když se hormony neustále mění. Některé ženy jsou na to citlivější než jiné. Je nutné také zmínit i negativní působení hormonů a sice možné depresivní stavy a s tím i důležitá informace, že jakékoliv sebevražedné myšlenky nebo pocity by se rozhodně měly probrat s lékařem a nenechat jen tak být.Možnosti léčby
Jednou z nejčastějších mylných představ o hormonech je, že pro zlepšení příznaků a kvality života nemůžeme nic udělat. Ve skutečnosti existuje mnoho různých možností léčby. Nejúspěšnější léčby dosáhneme jen tehdy, pokud nám bude přizpůsobena, tedy řešena individuálně k našemu aktuálnímu stavu. Existuje mnoho různých možností a kombinací léčby:- Existuje např. mnoho různých typů hormonálních léků. A není jednoduché se rozhodnout, čemu dáte přednost, k nalezení toho správného je obvykle nutné množství pokusů a omylů.
- Strava a cvičení – Kromě léků mnoho odborníků podporuje zdravou stravu a cvičení, které zmírňují fyzické i psychické účinky hormonálních změn. Např. různorodé ovoce a zelenina, nezbytné bílkoviny a minimalizace alkoholu mohou mít řadu výhod, např. udržovat hladinu energie, podporovat lepší spánkový režim, udržovat zdravou hmotnost a poskytovat potřebné množství vitaminů a minerálů.