CELER – nadopovaný zdroj vitamínu B
30. ledna 2024UVĚDOMĚLÉ STRAVOVÁNÍ? ZPŮSOB, JAK SI JÍDLO VÍCE VYCHUTNAT
5. února 2024Jak už dnešní medicína šla dopředu, ne vždy za NEMOCÍ musí stát bakterie, vir aj. Je totiž známo, že duševní zdraví je neodlučitelnou součástí zdraví. A proto musíme myslet na to, že uzdravení začíná v mysli.
Když uvažujeme o vlivu emocí na naši pohodu, musíme si nejprve uvědomit, že náš mozek – kde vzniká většina našich pocitů – je stejnou součástí našeho těla jako kterýkoli jiný orgán, vyživovaný stejným tokem krve, kyslíku a živin. Naše emoce jsou spojeny s fyziologickými reakcemi v mozku, uvolňováním hormonů a dalších silných chemických látek, které následně ovlivňují naše fyzické zdraví, jež má vliv na náš emoční stav. Všechno to spolu souvisí. Proto může být fyzická nemoc způsobena myslí v emocionálním stresu. Existuje však i opačný jev: fyzické zdraví, které je podpořeno pozitivními pocity. Oba druhy podtrhují důležitost zvládání našeho emočního života. A právě i naše smýšlení o stresu může ovlivnit zdravotní výsledky, od hubnutí po nespavost.
“Maření emocí není dobré pro duševní ani fyzické zdraví..”
Moderní život je plný emocionálních výzev. Tlak na úspěch, potřeba “držet krok”, strach z toho, že něco zmeškáme, a touha po dobrých vztazích a pracovním uspokojení mohou vyvolávat proměnlivé kombinace emocí. V naší společnosti se však neučíme, jak s emocemi pracovat, ale jak je blokovat a vyhýbat se jim. A to se nám daří docela dobře. Když si je připustíme, odháníme je mantrami naučenými od dětství: “buď nad věcí, vzpamatuj se, smiř se s tím, ..”. Maření emocí není dobré pro duševní ani fyzické zdraví. Je to jako byste v autě šlápli na plyn a brzdy zároveň a vytvořili tak vnitřní “tlakový hrnec”.
Emoce mají energii, která se tlačí nahoru, aby se projevila, a aby ji naše mysl a tělo utlumily, používají kreativní taktiky – včetně stažení svalů a zadržení dechu. Příznaky, jako je úzkost a deprese, mohou pramenit ze způsobu, jakým se vypořádáváme s těmito základními, automatickými, pevně zakódovanými emocemi pro přežití, které jsou biologickými silami, jež by neměly být ignorovány. Když mysl brání toku emocí, protože jsou příliš ohromující nebo příliš konfliktní, zatěžuje to mysl i tělo a vytváří psychické potíže a příznaky. Emoční stres, jako je ten ze zablokovaných emocí, je spojován nejen s duševními neduhy, ale také s fyzickými problémy, jako jsou srdeční choroby, střevní problémy, bolesti hlavy, nespavost a autoimunitní poruchy. A ano, především pak i na samotný metabolismus, který zabrání zdárnému hubnutí.
Většina lidí je ovládána svými emocemi, aniž by si to uvědomovala. Jakmile si však uvědomíte sílu emocí, může vám pouhé přiznání těch vlastních výrazně pomoci. Ve všem.
Co s tím můžeme dělat?
Současná neurověda naznačuje, že čím více emocí a konfliktů člověk prožívá, tím větší úzkost pociťuje. To je částečně způsobeno bloudivým nervem, jedním z hlavních emočních center těla. Ten reaguje na emoce vyvolané ve středním mozku vysíláním signálů do srdce, plic a střev. Tyto signály připravují tělo na to, aby podniklo vhodné a okamžité kroky k “přežití”. Naše tělo je připraveno reagovat na vnímané nebezpečí dříve, než si uvědomíme, že se v něm spustila nějaká emoce. To je důvod, proč emoce nejsou pod naší vědomou kontrolou.
V psychoterapii se stále častěji věnuje pozornost roli, kterou hrají emoce při vytváření fyzického utrpení i uzdravování. Přesto tato rozvíjející se oblast stále není součástí běžných standardů péče. Vzdělání v oblasti emocí stále není povinné v programech sociální práce, doktorských programech psychologie ani na lékařských fakultách. Přitom pouhé poučení o tom, že emoce nejsou pod vědomou kontrolou, by lidem velmi pomohlo. Základy biologie a anatomie vysvětlují, že nemůžeme zabránit tomu, aby se naše emoce spustily, protože vycházejí ze střední části našeho mozku, která není pod vědomou kontrolou.
Když se však lidem dostane vzdělání o emocích a dovedností, jak s nimi pracovat, mohou se začít cítit lépe.
Máme tendenci vyhýbat se ve svém životě bolestivým nebo konfliktním emocím – protože nás to tak naučilo okolí. Abychom však mohli uzdravit mysl, potřebujeme prožít emoce, které se pojí s našimi příběhy, a ty se nacházejí v těle. Jedině tak se pak můžeme cítit a fungovat lépe. Jakmile prožijeme všechny své pocity a právě tím, že pracujeme se svými EMOCEMI, změníme vzorec působení bloudivého nervu a vyléčíme tak své NEMOCI.