Zapečené brambory s panenkou
22. února 2024Slané lívanečky s ricottou
22. února 2024Cesta k vysněné postavě vede i přes kvalitu potravin.
Jsme to, co jíme. Kvalita potravin hraje jednu z klíčových rolí pro zdraví. V procesu hubnutí má jejich správný výběr rozhodující vliv. Rozdíl v úrovni potravin je zjevný, ještě více se prohlubuje při vysokém průmyslovém zpracování a s přidanými složkami, jakými jsou stabilizátory či zvýrazňovače chuti.
Jak tedy poznat přátelské potraviny? Klíč je vlastně jednoduchý: Jsou to totiž ty co nejméně zpracované a obsahující vysoký podíl živin. Jako příklad můžeme uvést čerstvé ovoce a zeleninu, celozrnné obiloviny, luštěniny, ořechy, semena, vejce či maso z dobrých chovů. Konzumací těchto potravin si zajistíte dobrý přísun vitamínů, minerálů, vlákniny a dalších nezbytných látek podporujících zdraví a hubnutí. O jednotlivých potravinách si můžete přečíst v našich článcích v sekci strava.
Důraz by měl být kladen také na původ potravin. Ideální je konzumovat ty z ověřených zdrojů, nejlépe místních. Rozdíl mezi chutí třeba jablka z nedaleké farmy, versus jiného, které jelo do hypermarketu přes půl světa, je nebetyčný. Nebo taková drůbež z blízkých farem… Zkrátka a dobře, dobré jídlo nepotřebuje zvýrazňovače chuti. Však naše prababičky se bez těchto „pomocníků“ také v pohodě obešly. Používání základních potravin není novinkou, ale spíše návratu ke zdravým kořenům. Navíc v dnešní době je to již cesta pohodlná, existuje bezpočet farmářských či zero waste obchodů, možnost rozvozu bedýnek, on-line nákupů, dokonce i hypermarkety už nabízí široký výběr.
Naproti tomu potraviny nekvalitní, jako jsou ty průmyslově vysoce zpracované (sem patří například instantní jídla nebo polotovary s přidanými chemickými konzervanty) nebo i tolik diskutovaný fast food, často obsahují přidané cukry, vysoké množství tuku, solí a chemických přísad. To vede k negativnímu dopadu na lidské zdraví. Může to přispívat k nárůstu hmotnosti, zvýšení hladiny cholesterolu a krevního cukru i ke zvýšení rizika vzniku řady chronických onemocnění – například obezity, diabetu typu 2 a kardiovaskulárních chorob.
Průmyslově zpracované potraviny často obsahují také množství chemikálií, konzervačních látek a barviv. Věděli jste, že tyto „šmakulády“ mohou vést mimo jiné až k metabolické nerovnováze či hormonální dysfunkci?
Snažíte-li se zhubnout, je klíčové zaměřit se na přísun kvalitních potravin. Omezte příjem těch nekvalitních a průmyslově vysoce zpracovaných. Zahrnete-li do své stravy čerstvé plody, celozrnné produkty, zdravé tuky a zdroje bílkovin, podpoříte svůj cíl. Vaše tělo vám za to rozhodně poděkuje.
Doporučujeme také číst etikety a vyhýbat se jídlům s přidanými chemickými přísadami, nekvalitními tuky a nadbytečnými cukry. Přednost by měly dostat potraviny s co nejmenším množstvím ingrediencí. Zkrátka – v jednoduchosti je nejen krása, ale často i zdraví.
Volba kvalitních potravin může mít rozhodující vliv na úspěch vašeho úsilí při hubnutí a dosažení zdraví. Věnujte pozornost tomu, co jíte. Pomůže vám to dosáhnout optimálního zdraví a pohody.