Motivace
13. ledna 2024Skyr aneb hit v hubnutí
15. ledna 2024Zázračná zbraň lidové medicíny. Seznamte se s CIBULÍ. “Člověk může spíše vařit bez ohně než bez cibule”, tak praví jedna stará lidová moudrost.
Když jsem byla malá, pamatuji si, jak mi babička s dědou dávali cibuli a říkali, ať ji jím, že budu zdravá. Cibule jako lék není tolik známá. V kulinářství je to nepostradatelná potravina, ale málokdo ví, že má podobné léčivé vlastnosti jako česnek a s tím je i spojené její všestranné využití.
Cibule kuchyňská (Allium cepa) patří do čeledi amarylkovitých (Amaryllidaceae). Původně pochází z Asie, ale dnes se pěstuje po celém světě. Je jednou z nejstarších a nejrozšířenějších kulturních plodin na světě. Pěstuje se již tisíce let a je součástí mnoha kuchyní po celém světě. Cibule má široké využití v kuchyni, ale také řadu zdravotních benefitů.
Cibule je známá nejen svou chutí a vůní (které způsobují éterické oleje a sirné sloučeniny), ale také svými léčivými účinky. Chuť cibule může být jemně nasládlá až velmi ostrá, to vše v závislosti na odrůdě.
Je považována za přírodní antibiotikum, má protizánětlivé účinky, podporuje trávení, snižuje krevní tlak a cholesterol, posiluje imunitní systém a má protinádorové účinky. Jako potravina se může chlubit cenným zdrojem vitaminů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. Obsahuje vitamín C, vitaminy sk. B, vitamin E, draslík, hořčík, vápník, fosfor, železo, síru a plno dalších.
Léčivé účinky cibule:
-
- přírodní antibiotikum – obsahuje sloučeniny, které mají antibakteriální a protiplísňové účinky a pomáhají tak tělu bojovat s infekcemi způsobenými bakteriemi a plísněmi (využití při léčbě nachlazení, chřipky, zánětu plic a dalších respiračních infekcí)
- protizánětlivé činidlo – obsahuje sloučeniny, které mají protizánětlivé účinky a pomáhají tělu snižovat zánět, který je příčinou mnoha onemocnění, jako jsou artritida, revmatismus aj
- podpora trávení a posílení sliznice v žaludku a střevech – obsahuje vlákninu, která podporuje trávení a tím také předchází zácpám, a proto se tradičně používá k léčbě zažívacích obtíží, jako jsou zácpy, průjmy a nadýmání
- snížení krevního tlaku a cholesterolu – obsahuje sloučeniny, které pomáhají snižovat krevní tlak a cholesterol
- posílení imunitního systému – obsahuje vitamin C, který je důležitý pro správné fungování imunitního systému a pomáhá tak tělu bojovat s infekcemi a nemocemi
- protinárodové činidlo – obsahuje sloučeniny, které mají protinádorové účinky a pomáhají tělu bojovat s rakovinou
- dezinfikuje dutinu nosní a ústní (i hltan) – při krájení cibule se inhalací dezinfikuje sliznice
- pomáhá při poruchách prokrvování – např. při tzv. studených nohách
- povzbuzuje chuť k jídlu
- stimuluje libido a zlepšuje náladu
- povzbuzuje tvorbu důležitých stresových hormonů
- podílí se na krvetvorbě a posiluje srdce a krevní oběh, přičemž preventivně předchází arterioskleróze
TIPY na lék:
- proti rýmě, kašli, chřipce, angíně, zahlenění, chrapotu a bolesti v krku
- Nakrájej cibuli a dej do místnosti, ve které jsi přes den nejčastěji – cibule vyčistí místnost od bakterií.
- Šťávu ze syrové cibule smíchej s medem v poměru 2:1.
- Syrovou cibuli nakrájej na kolečka, přelij vroucí vodou, přidej špetku majoránky, nech čtvrt hodiny louhovat a podávej s medem.
- Cibuli nakrájej, zasyp lžící práškového cukru, za hodinu pustí cibule šťávu, bere se třikrát denně po jedné polévkové lžíci.
- Smíchej drcenou cibuli, med a trochu drceného fenyklu, užívej 1 lžičku před jídlem.
- Nakrájenou cibuli zalij horkou vodou, povař, sceď, smíchej s lipovým čajem, přidej med nebo cukr.
- na vysoký krevní tlak
- Nakrájej 4 cibule, 4 citróny, nastrouhej 80 g česneku a 40 g křenu. Svař 3 litry vody s 1 kg cukru. Vlažné nalij na směs, občas zamíchej. Za 14 dní přeceď a dej do menších lahviček. Užívej třikrát denně 1 polévkovou lžíci.
- na včelí bodnutí
- Potírej čerstvou cibulovou šťávou – zabrání vzniku infekce, otoku a posílí poraněné místo.
- na bradavice
- Na bradavici přilož kašičku cibule naložené v cukru, nanášej opakovaně do vymizení bradavice.
- na kuří oko
- Syrovou cibuli nalož na 24 hodin do octa, na noc přilož na kuří oko.
- na vlasy
- Cibulovou tinkturu smíchej s odvarem z dubové kůry a vtírej do vlasů.
Užitečné tipy:
- pokud nechceš slzet při krájení cibule, dej ji na krátkou chvíli před krájením do mrazáku nebo ji krájej nožem namočeným v ledové vodě.
- cibuli lze použít jako lék různými způsoby. Můžete ji jíst syrovou, vařenou nebo dušenou. Můžete ji také použít k přípravě čaje nebo tinktury.
- Pokud ji chcete jíst syrovou, nakrájejte ji na plátky nebo kostičky a přidejte ji do salátů, polévek nebo omáček.
- Pokud ji chcete vařit nebo dusit, nakrájejte ji na kostičky a přidejte ji do polévek, omáček nebo zeleninových pokrmů.
- K přípravě čaje nakrájejte cibuli na plátky a zalijte ji vroucí vodou. Nechte louhovat 10-15 minut a poté sceďte.
- K přípravě tinktury cibuli nakrájejte na plátky a vložte ji do sklenice. Zalijte ji alkoholem, jako je vodka nebo brandy, a nechte macerovat po dobu 2-4 týdnů.
Při konzumaci cibule jako léku je důležité začít s malými dávkami a postupně je zvyšovat. Pokud máte jakékoli zdravotní problémy, před použitím cibule jako léku se poraďte se svým lékařem.
Čerstvá cibule může zachránit život např. při bodnutí včelou nebo vosou do ústní sliznice. V tomto případě je třeba okamžitě rozžvýkat cibuli. Tím totiž můžeme zabránit velkému otoku a je to vhodná první pomoc do příchodu lékaře.
Pěstování cibule
Cibule je jednoletá až dvouletá rostlina, dorůstá do výšky až 1 metru. Pěstuje se ze semen nebo sazeniček. Semena se vysévají na jaře do hloubky 2-3 cm. Sazeničky se vysazují na jaře nebo na podzim. Cibule se sklízí v létě nebo na podzim, podle odrůdy.
Skladování cibule
Cibule se skladuje v chladném, temném a suchém místě. Pokud cibuli uskladníte v lednici, ztratí část své chuti a vůně. Cibuli můžete skladovat také v mrazničce, ale její chuť a vůně se také změní.
Závěr
Cibule je všestranná zelenina s řadou zdravotních benefitů. Je oblíbená v kuchyni po celém světě a lze ji použít k přípravě mnoha chutných pokrmů, jako jsou polévky, omáčky, saláty, masové pokrmy, zeleninové pokrmy a další. Cibule se používá také k přípravě chutných omáček, jako je třeba česneková omáčka, rajčatová omáčka nebo cibulová omáčka.
TIPY na oblíbená jídla s cibulí:
- cibulová polévka
- guláš s cibulí
- cibulový koláč
- cibulový chléb
- cibulová pomazánka