Slaný lívanec s čerstvým špenátem
5. března 2024Bulgurové rizoto
6. března 2024
Co si pod pojmem pánevní dno představit? Jde o strukturu složenou z vazů a tří svalových vrstev. V souvislosti s ním se mluví zpravidla o ženách, téma se ale týká i mužů. Pánevní dno funguje jako podpora pro orgány břišní dutiny, je i součástí systému stabilizace trupu (držení těla v prostoru). Při správné míře posílení zabraňuje inkontinenci. Souvisí i s dýcháním. A samozřejmě také se sexualitou a plodností. Reaguje i na psychický stav (podobně jako například šíjové svaly při stresu ztuhnou, totéž se děje i se svaly pánevního dna). Psychika zkrátka má vždy vliv na celé tělo, tedy i na pohybový aparát.
Naše tělo je tvořeno čtyřmi rovinami:
- Chodidla
- Pánev (pánevní dno)
- Hrudník (bránice)
- Dno dutiny ústní
Tyto roviny by měly být rovnoběžně nad sebou. Jen tak mohou vzájemně správně fungovat. Klíčem je samozřejmě pohyb, například v rámci některé z našich výzev.
Roviny se navzájem ovlivňují. I části těla, které spolu zdánlivě nesouvisí, mohou mít na pánevní dno výrazný vliv. A naopak – pánevní dno zas má vliv i na takové věci, jako je např. postavení čelisti.
K narušení pohody pánevního dna může docházet vlivem špatného svalového napětí (pozor – nemusí být jen příliš nízké, může být i moc vysoké, anebo dokonce v kombinaci). Panuje-li v tomto případě nejistota, je namístě poradit se s fyzioterapeutem.
Jaké faktory mohou vést k nepohodě pánevního dna?
Častou příčinou jsou chybné pohybové stereotypy, dlouhé sezení (sedavé zaměstnání), nízká či jednostranná pohybová aktivita, nadváha. Tady vám můžeme velmi pomoci díky našim tipům na hubnutí, cvičení vyváženou stravu. Pozor ale také na přílišnou fyzickou zátěž, dlouhodobý stres, či nošení vysokých podpatků. Pánevní dno je ovlivňováno i porody, operacemi břišní stěny, častými záněty v oblasti pánve, pády na kostrč a mnoha dalšími situacemi.
Potíže s pánevním dnem se mohou tedy projevit v celém organismu. Problém může vyvstat s držením těla, s chodidly, s dechem, v obličeji atd. Klasickým příkladem je předsunutí pánve, ramen a hlavy, špatné postavení čelisti. Dále např. chybná opora o chodidla s možnými propadlými klenbami, vbočenými palci, také tzv. kladívkové prsty. To v důsledku vede ke špatnému stereotypu chůze, dokonce až k chybnému dýchání.
Narušení funkce pánevního dna může způsobovat i problémy s vyprazdňováním (inkontinence, zácpa, nemožnost vymočit se), bolesti zad, křížo-kyčelních kloubů, šíje, kostrče, potíže s čelistním kloubem, bolesti hlavy. U žen může vést k bolestivé menstruaci a anovulačním cyklům (při nich se neuvolní vajíčko, nemůže tedy dojít k otěhotnění), u mužů může nastat problém s erekcí či ejakulací a bolestivý pohlavní styk. Pohoda pánevního dna tedy má výrazný vliv na otěhotnění, průběh těhotenství a správné donošení miminka. A co si budeme povídat, i na to, jak si naše tělo užije milování.
Opět se tedy ukazuje, že v lidském těle vše souvisí se vším. Hýčkejme si jej, starejme se o něj, buďme k němu laskaví. Ono se nám odmění.