
Jak přizpůsobit pohyb hormonálním změnám? Pohyb dle fází menstruačního cyklu
17. října 2024
Zdravý pohyb jako prevence osteoporózy: Jak pomocí cvičení posílit kosti
4. listopadu 2024Známe to asi všichni: občasné nadýmání, zácpa či špatné trávení, to jsou takové civilizační potíže současnosti. Mnozí z nás při těchto problémech sáhnou po doplňcích stravy nebo přímo po lékách. Jedním z nejúčinnějších a zároveň nejpřirozenějších způsobů, jak zažívání zlepšit, je ale pravidelný pohyb. Aktivní životní styl dokáže stimulovat trávicí procesy, pomáhat metabolismu a celkově zlepšovat funkci trávicího systému. Jaký vliv na zažívání tedy pohyb má? A jaké druhy cvičení mohou přispět k lepšímu trávení?
Jak cvičení ovlivňuje zažívání
Pravidelný pohyb má pozitivní vliv na zažívací trakt hned v několika ohledech:
- Zrychluje metabolismus
Aktivní tělo spotřebovává více energie a tím urychluje procesy látkové výměny. Díky tomu dochází k rychlejšímu a efektivnějšímu trávení, což snižuje nadýmání a pocity těžkosti po jídle.
- Zlepšuje peristaltiku střev
Pravidelný sport podněcuje střeva k přirozenému pohybu, čímž může předcházet zácpě. Cvičení jako například jóga může pomoci k pravidelné a zdravé funkci střev.
- Snižuje stres
Stres patří mezi klíčové příčiny zažívacích potíží, ovlivňuje totiž produkci hormonů a žaludečních šťáv. Pohyb pomáhá uvolnit napětí a snižovat hladinu stresových hormonů, což ve výsledku vede k lepšímu trávení. Zkrátka, v těle vše souvisí se vším.
- Podporuje zdravou mikroflóru
Aktivní lidé mohou mít pestřejší střevní mikrobiom, což má samozřejmě pozitivní vliv nejen na zažívání, ale i na celkové zdraví.

Tipy na cvičení pro lepší trávení
Ne všechna cvičení mají stejný vliv na zažívání. Existuje ale několik druhů pohybu, které přináší v tomto ohledu značný užitek.
Již zmiňovaná jóga je pro stimulaci zažívání skvělým cvičením. Některé pozice, jako například zkroucení páteře nebo předklony, masírují trávicí orgány a podporují jejich správnou funkci. To se ostatně dozvíte i v našich výzvách. Navíc jóga představuje velkou pomoc k uvolnění stresu a napětí, což je klíčové pro harmonii trávení.
Zlepšit trávení a podpořit pohyb střev může také svižná chůze. Stimuluje metabolismus a zrychluje průchod potravy trávicí soustavou, čímž snižuje riziko zácpy nebo nadýmání.
Skvělý je také plank, tedy cvičení na posílení středu těla. Může pomoci stabilizovat svaly v oblasti břicha, čímž přispívá k lepší funkci trávicího systému. Silné jádro podporuje správnou posturu a tlak na vnitřní orgány, takže může pomoci předcházet zažívacím problémům.
Aktivity lehkého kardio tréninku, tedy běh, cyklistika nebo tanec, zlepšují krevní oběh a podporují metabolismus. Pravidelný kardio trénink může snížit riziko zažívacích potíží spojených s méně aktivním životním stylem.
Jak cvičení na podporu trávení „ošéfovat“ časově?
Nedoporučuje se cvičit hned po jídle. Se cvičením, které má podpořit trávení, je klíčové počkat alespoň 30 minut. Lehké aktivity, jako je chůze, můžete zařadit i krátce po jídle, ale obecně se doporučuje spíše počkat. A řekněme si upřímně – těsně po dobrém obědě asi všichni rádi poslechneme své tělo a dopřejeme mu chvíli klidu. Intenzivnější tréninky je lepší plánovat s větším časovým odstupem.
Cvičení je skvělým doplňkem k vyvážené stravě a může pomoci zmírnit mnoho zažívacích potíží. Pokud budete pravidelně cvičit a dbát na zdravý pohyb, vaše trávení bude fungovat efektivněji a vy se budete cítit lépe.
Na závěr přidáme pár tipů, jak zažívání pomoci i jinak než cvičením. Klíčové je jíst v klidu, řádně žvýkat, jíst ve správné poloze. Ano, naházet do sebe rychle u počítače bagetu není nejšťastnější volbou. Skvěle mohou pomoci i bylinky, například máta peprná, zázvor, skořice nebo fenykl.