8 přírodních způsobů, jak se zbavit stresu
14. března 2024Zázračný protein: Základní stavební kámen lidského zdraví
15. března 2024Všichni jsme slyšeli, že bychom měli každý den přijímat dostatek vlákniny, ale jaký je nejlepší způsob, jak jí získat dostatek, a co přesně dělají potraviny s vysokým obsahem vlákniny? Doporučuje se, aby dospělý člověk přijímal každý den alespoň 25-30 gramů vlákniny – v ideálním případě ještě více.
Vláknina je esenciální složkou stravy, která hraje klíčovou roli v mnoha aspektech našeho zdraví. I když ji naše tělo nerozkládá a neabsorbuje, přináší řadu důležitých benefitů.
Vláknina je součástí struktury rostlin a pomáhá vytvářet rostlinné molekuly, včetně celulózy, ligninu a pektinu. Ve skutečnosti neobsahuje žádné kalorie, protože ji člověk v podstatě nemůže strávit, a přestože se nachází v sacharidových potravinách, jako je zelenina, ovoce, ořechy a celá zrna, nepřispívá do naší stravy žádnými sacharidy.
Vláknina díky své struktuře a naší neschopnosti ji vstřebat prochází trávicím systémem neabsorbována trávicími enzymy v žaludku a odnáší si s sebou toxiny, odpadní látky, tuky a cholesterolové částice ze střeva. Přitom pomáhá zlepšovat zdraví našeho srdce, dodává nám pocit sytosti a samozřejmě pomáhá při trávení a detoxikaci.
Existují dva hlavní typy vlákniny:
- Rozpustná vláknina: V trávicím traktu se mění na gelovitou látku, která zpomaluje trávení, reguluje hladinu cukru v krvi a snižuje cholesterol. Najdeme ji v ovoci, zelenině, luštěninách a ovesných vločkách.
- Nerozpustná vláknina: Zvyšuje objem stolice a podporuje peristaltiku střev, čímž předchází zácpě. Nachází se v celozrnných obilovinách, ořechách a semenech.
Zdravotní benefity vlákniny:
- Zlepšuje trávení: podporuje zdravou střevní mikrobiotu (střevní mikrobiom), reguluje trávení a předchází zácpě.
- Snižuje cholesterol: rozpustná vláknina váže cholesterol ve střevech a brání jeho vstřebávání do organismu.
- Reguluje hladinu cukru v krvi: zpomaluje vstřebávání cukru do krve, čímž pomáhá předcházet diabetu 2. typu.
- Podporuje hubnutí: zvyšuje pocit sytosti a snižuje chuť k jídlu, čímž může napomáhat hubnutí.
- Předchází rakovině tlustého střeva: zkracuje dobu průchodu stolice střevem a snižuje tak riziko rakoviny tlustého střeva.
Jak zvýšit příjem vlákniny:
- Jezte více ovoce a zeleniny.
- Zařaďte do stravy celozrnné obiloviny.
- Konzumujte luštěniny, ořechy a semena.
- Pijte dostatek tekutin.
Nejlepší potraviny s vysokým obsahem vlákniny
- hrách,
- čočka,
- černé fazole,
- fazole mungo,
- fíky,
- fazole lima,
- kokosová mouka,
- artyčok,
- žaludová dýně,
- zelený hrášek,
- maliny,
- ostružiny.
Mezi další dobré zdroje patří:
- chia semínka,
- jablka a hrušky,
- lněná semínka,
- quinoa,
- oves,
- všechny ostatní druhy fazolí/luštěnin, jako je např. cizrna.
Vláknina je klíčovou složkou zdravé stravy. Její konzumace přináší řadu benefitů pro trávení, cholesterol, hladinu cukru v krvi, hubnutí a prevenci rakoviny. Snažte se do svého jídelníčku zařadit více potravin bohatých na vlákninu a pozvedněte tak své zdraví na novou úroveň.
Na trhu jsou k dispozici také některé doplňky stravy s vlákninou, ty však obvykle obsahují uměle vyrobené formy vlákniny, které nejsou dobře stravitelné a postrádají živiny, které potraviny s vlákninou poskytují. Mezi složky doplňků stravy s vlákninou, kterým je vhodné se vyhnout, patří: metylcelulóza (syntetická celulóza), polykarbofil vápenatý a pšeničný dextrin.
Místo konzumace těchto doplňků v naději zvýšení příjmu vlákniny získávejte vlákninu ze skutečných zdrojů tak, jak to příroda zamýšlela. Pokud budete jíst stravu plnou nezpracovaných potravin a zařadíte do ní dostatek zeleniny a ovoce, neměli byste mít příliš velký problém pokrýt svou potřebu vlákniny.
Tipy:
- Začněte pomalu a postupně zvyšujte příjem vlákniny, abyste se vyhnuli nadýmání a průjmu.
- Vyberte si pestrou paletu potravin bohatých na vlákninu.
- Pokud máte trávicí problémy, poraďte se s lékařem o vhodné formě vlákniny pro váš organismus.