
Jak na regeneraci po sportu: Aktivní i pasivní přístup
27. března 2025
Jak si vytvořit zdravé návyky, které vydrží
1. dubna 2025Při přechodu na nízkosacharidové stravování nebo při praktikování sacharidových vln se někteří z nás mohou setkat s nepříjemným stavem. Je znám jako sacharidová chřipka či keto chřipka. Není třeba se bát, jde o jev přechodný, je to (vlastně logická) reakce těla na změnu zdroje energie. Byť nejde o nic závažného, naši pohodu může určitě narušit. Nejsme-li o ní informováni, je dost možné, že nás vyleká.
Co je sacharidová chřipka?
Jde o soubor příznaků podobných běžné chřipce. Proč se objevují? Je to dáno náhlým snížením příjmu sacharidů. Tělo, které je zvyklé získávat energii převážně z glukózy, musí přejít na spalování tuků a produkci ketonů jako nového zdroje energie. To je metabolický přechod, který může přinést dočasné nepohodlí.
Mezi nejčastější příznaky řadíme bolesti hlavy, únavu, svalovou slabost, podrážděnost, nevolnost, sníženou koncentraci. Z tohoto výčtu vidíte, že se člověk může v tu dobu cítit opravdu jako při běžné chřipce.
Kdy se tyto symptomy objevují? A jak dlouho nás mohou potrápit? Přicházejí obvykle během prvního týdne po snížení příjmu sacharidů, přetrvávat mohou několik dní až dva týdny.
Proč nízkosacharidová chřipka přichází
Hlavní příčinou tohoto stavu je náhlá změna energetického metabolismu. Při omezení sacharidů totiž v těle dochází k poklesu hladiny inzulinu. To ve výsledku vede k vylučování vody a elektrolytů z těla, což může způsobit dehydrataci a nerovnováhu minerálů a tím přispět k výše uvedeným příznakům. Na toto téma proběhla i studie. Jsou-li její výsledky dostatečně vypovídající, dá se vyvodit, že zhruba po pěti dnech na nízkosacharidové stravě s vysokým obsahem tuku stoupne hladina AMPK a začnou se tvořit nové mitochondrie spalující tuk. Co je AMPK (adenosine monophosphate-activated protein kinase): enzym, který hraje veledůležitou roli v energetické rovnováze těla. Funguje jako „metabolický senzor“, který se aktivuje v momentě, kdy buňky zaznamenají nízké hladiny energie (ATP – adenosintrifosfátu).
Nenecháme vás v tom!
Nebojte se toho, že byste se s případným nepříjemným stavem museli potýkat sami. My „výzvaři“ jsme parta, která si dokáže pomáhat. Podpora, poradenství a laskavé vedení, to jsou pilíře, jež zakoupením výzvy získáváte.

Dají se příznaky zmírnit?
Máme pro vás dobrou zprávu: existuje několik strategií, které vám pomohou minimalizovat nepříjemné projevy nízkosacharidové chřipky:
• Dostatečná hydratace: Zvyšte příjem vody, pomůžete tím tělu kompenzovat ztrátu tekutin.
• Příjem elektrolytů: Zařaďte do stravy potraviny bohaté na sodík, draslík a hořčík. Pomoci vám může i kvalitní suplement. Díky výrobkům Vilgain vyřešíte příjemně jednoduchou a chutnou cestou i výše zmíněnou hydrataci.
• Postupné snižování sacharidů: Pokuste se příjem sacharidů snižovat postupně, abyste svému tělu poskytli dostatečný čas na přizpůsobení.
• Lehčí fyzická aktivita: Mírné cvičení může podpořit adaptaci metabolismu na nový zdroj energie.
• Dostatek odpočinku: Kvalitní spánek a relaxace jsou alfou a omegou lidského života.
Tělo se zkrátka nedá ošálit, a to nejen při nízkosacharidovém stravování. Kvalitní odpočinek pomáhá tělu zvládnout stres spojený se změnou stravy.
Jedna z teorií říká, že nízkosacharidovou (neboli keto) chřipku spouští uvolňování kyseliny arachidonové (KA) z tukových zásob. KA je prekurzorem zánětlivých molekul podílejících se na bolestech hlavy, proto by v tomto případě mohl být příčinou náhlý příliv KA do krve. To je stav přicházející během úvodní fáze hubnutí u lidí s nadváhou či obezitou. V tomto případě je tedy důležité zařadit do jídelníčku rybí olej nebo tučné ryby, například lososa nebo sardinky. To by mělo mírnit zánětlivou reakci, která spouští bolesti hlavy (je vyvolána omega-6 mastnými kyselinami). Ryby jsou ale samozřejmě prospěšné vždy, takže i pokud by jejich zařazení v tomto případě nepomohlo, rozhodně jejich konzumací neprohloupíte.
Sacharidová chřipka a sacharidové vlny
Sacharidové vlny jsou stravovací strategií, při níž se v daných intervalech střídá vysoký a nízký příjem sacharidů. My jsme se při tvorbě našeho „vol. 2“ k této výzvě poučili (první sacharidové vlny totiž vznikly již v roce 2013) a ubírání sacharidů je pozvolnější, tudíž méně zátěžové. I tak ale může keto chřipka přijí. Metoda sacharidových vln obecně patří k oblíbeným mezi sportovci, kteří ji využíají pro optimalizaci výkonu a spalování tuků. Při nízkosacharidových fázích mohou někteří jedinci rovněž zažít příznaky nízkosacharidové (keto) chřipky, zejména pokud nejsou na takové změny zvyklí. Pokud ale využijete tipy, které jsme vyjmenovali výše, rozhodně si s ní dokážete poradit. Není tedy potřeba se jí bát nebo kvůli ní dokonce vzdát fungující stravovací výzvu.
Nízkosacharidová chřipka je sice nepříjemná, ale jde o běžný jev při přechodu na stravu s nízkým obsahem sacharidů nebo při praktikování sacharidových vln. Přestože může způsobit dočasné nepohodlí, je důležité vytrvat a mít na paměti, že jde o přechodný stav. Dostatečnou hydratací, vyváženým příjmem elektrolytů a postupným snižováním sacharidů lze její příznaky zmírnit. Rozhodně se tedy nevzdávejte, využijte podporu, kterou vám výzvy nabízí, a pokračujte ve zvoleném stravovacím režimu. Vaše tělo i duše vám poděkují!
Zdroj: Primazdravi