Čočkovo-mrkvová pomazánka
13. února 2024Hořká čokoláda a proč ji jíst – 2. díl
15. února 2024Mikrobiom, to je vlastně takové komplexní společenství v lidských střevech. Jeho osazenstvem jsou mikroorganismy (včetně bakterií, virů, a hub) obývající trávicí systém. Mikrobiom je klíčovým prvkem pro udržení rovnováhy v trávicím traktu. Má výrazný vliv na různé aspekty lidského zdraví. Na které? Podívejme se na ně společně.
Protože jde o mikrobiom střev, asi každého napadne vliv na trávení a vstřebávání živin. Některé druhy bakterií jsou schopny štěpit složité látky, například polysacharidy, na jednodušší, snadno vstřebatelné formy. Střevem také prochází vláknina. Polysacharidy slouží jako zdroj dlouhodobé energie. Vláknina podporuje trávení, snižuje hladinu „nepřátelského“ cholesterolu, reguluje hladinu cukru a pomáhá udržovat zdravou střevní mikroflóru.
Nezastupitelná je také funkce pro obranyschopnost organismu. Mikrobiom pomáhá udržovat rovnováhu imunitního systému. Jak to dělá? Vzájemně působí s imunitními buňkami a vytváří látky, které mohou ovlivnit odpověď imunitního systému.
Některé bakterie produkují látky, které ovlivňují metabolismus, což může ovlivňovat hladinu krevního cukru a ukládání tuku.
Nezastupitelnou funkcí je také ochrana před patogeny. Zdravý mikrobiom může čelit škodlivým mikroorganismům a chránit tak před infekcemi.
Mikrobiom a jeho role v procesu hubnutí: Věděli jste například, že specifické složení mikrobiomu může být spojeno s různými hmotnostními stavy včetně nadváhy a dokonce i obezity? Změny v mikrobiomu mohou ovlivnit metabolismus a energetickou rovnováhu, což ve výsledku ovlivňuje sklon k ukládání tuku nebo na pocit sytosti.
Některé druhy bakterií mohou být spojeny s lepším využitím energie z potravy, zatímco jiné naopak s vyšším rizikem obezity. To naznačuje, že optimalizace mikrobiomu může být strategií pro podporu zdravého metabolismu a hubnutí.
Jak můžeme svému mikrobiomu pomoci?
Zásadním faktorem je samozřejmě strava. Měli bychom si dopřát dostatek vlákniny z ovoce, zeleniny a celozrnných produktů. Dále fermentované potraviny jako jogurt nebo kvašenou zeleninu. Dobré je omezit konzumaci rafinovaných cukrů a nasycených tuků. Tím podpoříme růst prospěšných bakterií a zlepšíme rozmanitost mikrobiomu.
Pokud jde o ovoce a zeleninu, nejvíce svému tělu prospějeme, budeme-li je konzumovat v jejich sezóně. Jahody zakoupené v zimě sice také nejsou zcela bez hodnoty, ale rozhodně lépe našemu tělu udělají v létě. V zimě můžeme vyzkoušet „zahřívací“ potraviny jako je například fermentovaná zelenina. A třeba taková česká jablka je běžně možno skladovat i přes zimu, tudíž i jejich konzumace v tomto období je přirozená.
Stav střev lze ovlivnit nejen potravou, ale také pohybem. Sport (a pohyb celkově) může pozitivně ovlivnit pohyb střev a složení mikrobiomu, čímž přispívá k lepšímu trávení a celkovému zdraví nejen trávicího systému.
Jak vidíte, mikrobiom je pro naše zdraví důležitým hráčem. Může mít vliv i na proces hubnutí. Porozumění jeho složení a vlivu na trávení, látkovou výměnu a imunitní systém může vést k novým cestám pro podporu zdraví a hubnutí, včetně složení jídelníčku, využití probiotik a zdravého životního stylu. Hýčkejme si naše střeva, ona se nám odvděčí.