TOP 10 zdravých potravin, které byste si měli dopřávat každý den
9. února 2024Mouka 2. díl – BEZLEPKOVÉ MOUKY pro celiaky
11. února 2024Hořčík jako superminerál – klíčový prvek pro zdraví a vitalitu.
Je asi všeobecně známo, že minerály obsažené nejen v potravě mohou mít obrovský vliv na lidské zdraví, psychiku a energii. Jedním z těchto základních stavebních prvků je hořčík. Uvedeme některé příklady jeho působení, zároveň vám nabídneme tipy, jak jej tělu doplnit přírodní cestou.
- Svaly Mnozí z nás znají ten pocit, když vás vzbudí křeč, která vám téměř znemožní vstát z postele. Hořčík zde zpravidla hraje klíčovou roli – pomáhá totiž při regulaci svalových stahů a uvolňování. Jeho nízká hladina může přispět právě ke křečím, svalovým zkrácením a slabosti.
- Energie Hořčík je nezbytný pro energetický metabolismus. Nedostatek tohoto minerálu může způsobit narušení energetického procesu v buňkách, což je cestou k celkové únavě a slabosti.
- Spánek Hořčík má vliv na nervový systém, může tedy hrát roli při regulaci spánku. Jeho nedostatek může vést k nespavosti nebo snižovat kvalitu spánku.
- Psychika Hořčík je spojen s nervovým systémem, tudíž může působit na psychický stav. Věděli jste, že jeho nedostatek byl dokonce spojován s vyšším rizikem deprese či úzkosti?
- Kardiovaskulární systém Hořčík je důležitý pro regulaci srdečního rytmu a krevního tlaku. Nemá-li tělo dostatek hořčíku, může to vést k problémům se srdcem či cévami.
- Kosti Hořčík ve spolupráci s vápníkem jsou takoví „údržbáři“ zdraví našich kostí. Máme-li hořčíku málo, může to vést ke zvýšenému riziku osteoporózy, tedy řídnutí kostí.
- Glukózová tolerance Hořčík hraje roli i v metabolismu glukózy. Jeho nedostatek může přispět k problémům s regulací hladiny cukru v krvi.
Příznaky nedostatku hořčíku mohou být poměrně nespecifické, tudíž jsou často zaměňovány s jinými stavy. Tento minerál lze sice doplnit i cestou „chemickou“, nicméně základem je vyvážený jídelníček. Zařadíte-li do něj dostatečný podíl některých z následujících potravin, můžete se vyhnout nutnosti nákupu tabletek.
Skvělým a zároveň chutným zdrojem jsou ořechy a semena. Jako příklad lze uvést mandle, slunečnicová či dýňová semena. Samozřejmě také v poslední době oblíbená chia semínka. A máte-li na zahradě ořešák, je o vaše zdraví a pohodu postaráno hned dvakrát – při sběru a zpracování si užijete pohyb na čerstvém vzduchu, po konzumaci vám pak vaše tělo poděkuje dostatkem energie, protože hořčík je obsažen i ve vlašských ořechách.
Dalším příjemným zdrojem jsou luštěniny. Ani zde se fantazii meze nekladou, nemusí totiž jít jen o čočku či fazole anebo hrách. Vynikající je také například cizrna anebo slaďoučký hrášek.
Nikoho asi nepřekvapí, že magnesium (čili hořčík) obsahuje zelenina. Která to ale je? Zářným příkladem je špenát, ale také brokolice, kukuřice, brambory, anebo v posledních letech tolik oblíbené avokádo. Taková pomazánka se základem z avokáda bude pohádkou nejen pro vaše chuťové pohárky, ale i pro vaše tělo a mysl.
Mezi ovoce obsahující hořčík patří například banány, fíky a kiwi. Z plodin pěstovaných v našich končinách to pak jsou zejména maliny, ale také jahody či jablka. No řekněte sami – nasbírat si jahody, maliny, jablíčka, ať už na zahradě, v přírodě, nebo třeba na samosběru… a pak dopřát tělu porci vitamínů a minerálů… Není to ráj?
Méně se možná ví, že výrazným zdrojem hořčíku jsou také celozrnné obiloviny. Mezi ně patří ovesné vločky, kvalitní celozrnné pečivo, hladká rýže, quinoa či pohanka. Tyto potraviny navíc mají široké spektrum využití. Například z vloček či pohanky můžete vykouzlit chutné přílohy nebo kaše, ale také vynikající a výživné polévky.
Známým zdrojem hořčíku jsou kvalitní ryby. Oblíbený losos, makrela či tuňák váš jídelníček též obohatí chutí a zdravím.
Příjemnou a možná překvapivou zprávou je, že hořčík obsahuje i kakao, tudíž i ta námi lidmi tolik oblíbená čokoláda. Je ale zřejmé, že by mělo jít o čokoládu kvalitní, hořkou, vysokoprocentní.
Hořčík najdete také v mléčných výrobcích. Kvalitní jogurt, tvaroh či tvrdý sýr budou balzámem nejen pro váš jazýček, ale i pro vaše zdraví.
Neopomenutelným faktorem v lidském stravování je samozřejmě pitný režim. Vyvážená konzumace kvalitní minerální vody také může být zdrojem hořčíku.
Existují i zajímavé způsoby, jak tělu dopřát hořčík i jinou cestou, než jsou potraviny. A to přes kůži. Vyzkoušejte koupel v epsomské soli, která může být doplněna i o vůni například levandule. Bude vám blaze. Stejně tak i po masáži hořčíkovým olejem. Oboje je ideálním doplňkem třeba po sportu.
Vyvážená strava spolu s příjemným a pravidelným pohybem, to je klíč ke zdraví, pohodě, ale i ke kráse.