Znáte ten pocit, kdy procházíte Instagramem a připadáte si jako v jiné dimenzi? Svět plný usmívajících se rodin, bezchybných těl, dokonalých úsměvů a stylových outfitů. Jak je možné, že všichni ti lidé vypadají, jako by právě vylezli ze stránek lifestyle časopisů? Vítejte v iluzorním světě sociálních médií, kde zdání klame a dokonalost je na jedno kliknutí.
Sociální média: Dobrý sluha, špatný pán
Sociální média jsou skvělým nástrojem pro spojení s přáteli, sdílení zážitků a získávání inspirace. Mají ale i své temné stránky, jednou z nich je vnímání vlastního těla. Instagram, TikTok, Facebook a další sítě jsou plné fotek a videí, kde je nám ukazováno, jak by měla vypadat „dokonalá“ postava. Tato díla jsou však často výsledkem pečlivé úpravy, dokonalých filtrů a někdy i plastických operací. Výsledek? Naše vlastní tělo nám najednou připadá nedostatečné.
Vidíme-li neustále dokonalé postavy na sociálních médiích, máme tendenci se s nimi srovnávat. To může vést k nespokojenosti s vlastním tělem a k pocitu, že nejsme dostatečně atraktivní. Následně může dojít k podkopání naši sebelásky a sebedůvěry. Přitom je klíčové si uvědomit, že každý z nás je jedinečný, krása má mnoho podob, je to vysoce individuální záležitost a často také není jen o dokonalosti křivek.
Kromě toho, jak hodnotíme sami sebe, jsme často vystaveni i hodnocení ostatních. Lidé na sociálních sítích jsou schopni rychle posoudit a komentovat něčí vzhled. Pozitivní komentáře mohou být povzbudivé. Samostatnou a velmi škodlivou kategorií je ale hejtování a bodyshaming. Tyto nešvary mohou mít na naši psychiku devastující účinky.
Hejtování, tedy nenávistné a urážlivé komentáře, může vést k pocitům úzkosti, deprese a snížení sebevědomí. Jde o velmi nebezpečnou záležitost. Mějme na paměti, že hejt není názor. Kritizuje-li nás někdo (často i opakovaně) kvůli našemu vzhledu, máme tendenci začít věřit, že kritika je oprávněná. To může vést k nezdravým návykům, jako je přejídání, nebo naopak extrémní diety a nadměrné cvičení. V krajním případě to může končit až k poruchám příjmu potravy.
Bodyshaming a jeho vliv na hubnutí
Bodyshaming, tedy kritizování někoho kvůli jeho figuře, může vést k závažným následkům. Lidé, kteří jsou jeho oběťmi, často trpí nízkým sebevědomím a mohou se uchýlit k extrémním metodám hubnutí. To může vést k jojo efektu a značným zdravotním problémům. Tvoří to samozřejmě i překážky při zdravém hubnutí.
Jak se tedy můžeme bránit negativním vlivům sociálních médií na naši psychiku a vnímání těla? Přinášíme několik tipů:
Omezte čas strávený na sociálních médiích
Přemýšlejte o tom, kolik času trávíte procházením sociálních sítí a jak se u toho cítíte. Zjistíte-li, že vás to spíše stresuje, než těší, zkuste omezit čas, který na sítích trávíte. Lze to udělat i přes aplikace, které vás po určitém čase automaticky upozorní.
Sledujte pozitivní a inspirativní účty
Vyhledejte účty, které podporují pozitivní tělesný obraz a sebelásku. Sledujte lidi, kteří vás inspirují a povzbuzují. I u nich se někdy v komentářích objeví hejteři. Neberte jejich reakce vážně, pokuste se je nevnímat, ideálně na ně nereagovat.
Buďte kritičtí ke sledovanému obsahu
Pamatujte, že to, co vidíte na sociálních sítích, není vždy realita. Fotky jsou upravované a idealizované, videa zrovna tak. Pamatujte na to a nenechte se oklamat iluzí dokonalosti.
Vědomá sebeláska
Zvědomte si to, co na svém těle máte rádi, a na to se soustřeďte. Neznamená to, že byste nemohli chtít něco změnit. Soustřeďte se ale na to krásné na sobě. Praktikujte pozitivní afirmace a pamatujte si, že každý z nás je svým osobitým způsobem krásný.
Komunikujte o svých pocitech
Cítíte-li se pod tlakem kvůli sociálním médiím, mluvte o svých pocitech s rodinou a přáteli. Někdy stačí jen otevřeně hovořit o tom, co nás trápí, aby se nám ulevilo.
Nereagujte na hejty
Pokud se setkáte s hejty nebo dokonce bodyshamingem, nereagujte na ně. Negativní komentáře často vypovídají více o autorovi, který je píše, než o vás. Zaměřte se na pozitivní zpětnou vazbu a obklopte se lidmi, kteří vás podporují, umí pochválit a poskytnout třeba konstruktivní kritiku.
Sociální média jsou skvělým nástrojem pro inspiraci a spojení s ostatními. Je ale důležité si uvědomit, že obraz, který vidíme v online prostoru, není vždy realitou. Nenechte se vtáhnout do iluze dokonalosti a nezapomeňte, že opravdová krása vychází z vnitřní spokojenosti a sebelásky. Buďte kritičtí, vybírejte účty, které sledujete, a pamatujte, že vaše hodnota není určena počtem lajků nebo komentářů.