co svět světem stojí, vždy je něco, co máme tendenci flákat. Protahování je jednou z věcí. Když jsem začínala cvičit, tak mě tahle část příšerně prudila. Člověk byl nabitej a sálalo z něj naprosto všechno vyčerpání a ted najednou měl ještě „něco dělat“ a už přitom nemohl.
Když se překlenula doba „už nemůžu“, přišlo období, stejně si nechytnu nohu za palec a nedej bože za patu, nedotknu se země a další věci, a vše mi přišlo ještě bolavější, když jsem se protahovala.
A co víc, nejsem jediná. Většina z nás, podle dotazů, měla tendenci flákat strečink v jakékoliv formě, především když začínala. Postupem času ale dozráváme i sportovně a víme, že to není nic, co bychom měli zanedbávat.
V jakékoliv formě? Ono i protažení před cvičením stojí za to. Ukažme si to na tom nejlepším příkladu: SEX – také tam hodíme nejdříve i sebekratší předehru a doladíme si formu závěrečnými větičkami, či tulením.
I při tom vaření je nejdříve příprava a po dokončení pokrmu následuje úklid. Všude to chce něco před a něco po.
Dneska si tedy povíme jak to je s protahováním a přidáme ukázková videa.
STREČINK – pocházející ze slova STRETCH (tedy protažení, napětí atd.)
Je metodou, která není vhodná jen pro sportovce ale také pro dobré fungování pohybového aparátu každého z nás. Odstraní různé bolesti jako např. zad, šíje. Pokud ho provádíme poctivě, děláme pro své tělo opravdu hodně.
Tím, že se protahujeme a provádíme tyto pohyby technicky správně, napomáháme také rychlejší regeneraci a předcházíme případným zraněním.
Veškerý pohyb, at už třeba běh, delší chůze, či silová cvičení způsobuje zkracování svalů, pokud se jim budete věnovat i pro zátěži, zajistíte jim dlouhodobou flexibilitu (na tom je založen např. pilates, kde se svaly zapojují způsobem, že opticky můžete i vyrůst).
HLAVNÍ VÝHODY STREČINKU
– zachování pružnosti svalů
– zdokonalení pružnosti svalů
– psychické uvolnění
– rehabilitační účinky (po dlouhém sezení atd.)
– prevence zranění
– urychlení regenerace
URČITĚ VÁS UŽ NĚKDY PO NĚJAKÉM TRÉNINKU HROZNĚ BOLELA NĚJAKÁ ČÁST TĚLA A VE FINÁLE PŘIŠLO ROZŘEŠENÍ – NEPROTÁHL/A JSEM SE VŮBEC NEBO MINIMÁLNĚ. ŠEJK IT ŠEJK IT 🙂
JAK STREČINK PROVÁDĚT?
Určitě nám nepostačí ledabyle mávat rukama. Což je třeba z mého pohledu velmi časté ve cvičebních programech podle videí. Většinou se protažení nevěnuje ani 5minut – kolikrát to nejsou ani minuty 3. Ruka, druhá ruka, hamstring, jeden, druhý, záda, šejk, šejk a máme hotovo.
DYNAMICKÝ STREČINK
Je protahování, jež provádíme před samotným cvičením, tedy nesetrváváme delší dobu v dané pozici. Provádíme po zahřátí těla lehčím cardiem. Celá tato fáze by měla trvat delší čas v případě, že cvičíte brzy ráno a tělo není zahřáté na provozní teplotu během činností během dne. Nejčastěji provádíme krouživé pohyby, jimiž by se dalo říci, promažeme klouby, abychom si je nedřeli při cvičení. ZÁSADNĚ NEŠVIHÁME A NIC NEDĚLÁME PRUDCE !!
STATICKÝ STREČINK
Je protahování, jež provádíme na konci cvičení, setrváváme 10-15 vteřin v dané pozici, začínáme bud od vrchní části těla, nebo od spodní. Nikdy nepřeskakujeme. Trvat by měl podle náročnosti tréninku cca 10-15minut. Na sval vytváříme při protahování tlak, s výdechem (nezapomínáme pravidelně a zhluboka dýchat) zatlačíme ještě o kousek více. Protahování jako takové by nás nikdy nemělo úplně bolet !! Nejlépe se provádí ve volnějším oblečení ale nebudeme se na to převlékat 😀 (pokud jste vykonávali náročnější aktivity, případně byli běhat, měl by následovat uklidnující proces, tedy pomalu vyklidnit rozhycované tělo, samozřejmě, že v případě běhu v zimě se nebudeme procházet po polích)
UŽ JAKO DĚTI NÁS NUTILI SE PROTAHOVAT, NEJEN VE ŠKOLE ALE I VE ŠKOLCE.

KDY DÁVAT NA STREČINK POZOR
– u těhotných, vylučování hormonu relaxinu, který rozvolnuje vazivové tkáně, hrozí riziko hypermobility
– u hypermobilních lidí lze provádět pouze ve stabilních polohách a pouze ve fyziologickém rozsahu kloubů
(hypermobilitou je myšleno: enormně uvolněné svaly a klouby, tedy to může být např. u lidí, kteří mnohem snáze udělají provaz, případně se jim prolamují lokty atd. Při strečinku jim může hrozit zablokování a další zdravotní potíže.)
JAK HYPERMOBILITU POZNÁM? (existuje několik drobných testů)
– pokud v předklonu položíte na zem celé dlaně
– jestli ohnete palec ruky až k zápěstí
– pokud palec od ostatních prstů svírá úhel vyšší než 100stupnů
a další
CO PROTAHOVAT?
Tady záleží především na tom, jakým svalům a částem těla jsme se v průběhu tréninku věnovali, i když i to může být především u začátečníků sporné. Když například cvičíme na břišní svaly, zabírá u toho i další svalstvo. (příkladem může být plank, kde si můžeme myslet, že je v hlavním zapojení především břišní část, ačkoliv zapojujeme téměř celé tělo)