Endorfiny a vnitřní klid: Klíč k úspěšnému hubnutí
20. května 2024Pleť a hydratace: Klíčové kroky při hubnutí
25. května 2024Kouření představuje závažný problém pro zdraví a má negativní dopady na prakticky všechny orgány a systémy v lidském těle. Způsobuje mnoho vážných onemocnění a snižuje kvalitu života.
Kouření a hubnutí jsou složitě propojené téma, které ovlivňuje mnoho faktorů. I když se na první pohled může zdát, že kouření pomáhá hubnout, ve skutečnosti má na organismus řadu negativních dopadů, které z dlouhodobého hlediska spíše vedou k nárůstu váhy.
Negativní dopady:
- Zpomaluje se metabolismus: Nikotin v cigaretách mírně zpomaluje metabolismus, čímž se snižuje množství kalorií, které tělo spálí. To může vést k přibírání na váze, i když člověk nijak nemění stravovací návyky.
- Změny chuti: Kouření může ovlivňovat chuťové pohárky a měnit vnímání chuti jídla. To může vést k touze po sladkých a nezdravých potravinách, které obsahují více kalorií.
- Zvýšená chuť k jídlu: Nikotin má tlumivý účinek na chuť k jídlu, takže kuřáci se cítí méně hladoví. Po zanechání kouření se chuť k jídlu může vrátit do normálu, a to i nad rámec dřívějšího stavu, s čímž se pojí i nárůst váhy.
- Zvýšený stres: Kouření je často používáno jako způsob zvládání stresu. Odvykání může vést ke zvýšenému stresu, který může vést k přejídání a nezdravým stravovacím návykům.
- Snížená fyzická aktivita: Kuřáci mají tendenci být méně fyzicky aktivní než nekuřáci, což má vliv na celkovou kondici. Nižší fyzická aktivita dále přispívá k nárůstu váhy.
Pozitivní dopady (krátkodobé):
- Zvýšený metabolismus: Nikotin v cigaretách mírně zrychluje metabolismus, čímž se zvyšuje množství kalorií, které tělo spálí. To může vést k dočasnému úbytku váhy.
- Snížená chuť k jídlu: Nikotin má tlumivý účinek na chuť k jídlu, takže kuřáci se cítí méně hladoví. To může vést k dočasnému snížení příjmu kalorií a úbytku váhy.
Měli bychom si připomenout především negativní dopady na zdraví:
Dýchací soustava:
- Rakovina plic: Kouření je hlavní příčinou rakoviny plic, která je zodpovědná za až 90 % úmrtí na tuto chorobu. Karcinogeny z cigaretového kouře poškozují DNA buněk v plicích, což vede k jejich nekontrolovatelnému růstu a tvorbě nádorů.
- Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN): Kouření je nejvýznamnějším faktorem rizika pro rozvoj CHOPN, která zahrnuje chronickou bronchitidu a emfyzém. CHOPN je progresivní onemocnění, které ztěžuje dýchání a snižuje kvalitu života.
- Astma: Kouření zhoršuje astma a může vést k častějším záchvatům, hospitalizacím a úmrtím na tuto chorobu.
- Zápal plic: Kouření oslabuje imunitní systém a zvyšuje tak náchylnost k infekcím dýchacích cest, včetně zápalu plic.
- Kašel, sípání a dušnost: Kouření dráždí dýchací cesty a způsobuje kašel, sípání a dušnost. Tyto příznaky se mohou zhoršovat s délkou a intenzitou kouření.
Kardiovaskulární systém:
- Infarkt myokardu: Karcinogeny a toxiny z cigaretového kouře poškozují cévy a zvyšují riziko tvorby krevních sraženin, které mohou ucpat cévy a vést k infarktu.
- Mozková mrtvice: Stejně jako u infarktu myokardu poškozuje kouření cévy a zvyšuje riziko tvorby krevních sraženin, které mohou ucpat cévy v mozku a vést k mrtvici.
- Ischemická choroba srdeční: Kouření je hlavním faktorem rizika pro rozvoj ischemické choroby srdeční, která zahrnuje anginu pectoris a stabilní anginu pectoris. Ischemická choroba srdeční je způsobena zúžením koronárních tepen, které zásobují srdce krví.
- Periferní arteriální choroba: Je způsobena zúžením tepen v nohou. Periferní arteriální choroba může vést k bolestem nohou, krevním vředům a v závažných případech i k amputaci končetiny.
- Ateroskleróza: Kouření urychluje rozvoj aterosklerózy, která je způsobena ztuhnutím a zúžením tepen v důsledku usazování tuků a zánětu. Ateroskleróza může vést k infarktu myokardu, mozkové mrtvici a dalším kardiovaskulárním onemocněním.
- Vysoký krevní tlak: Nikotin v cigaretách zužuje cévy a zvyšuje srdeční frekvenci, což vede ke zvýšení krevního tlaku.
Reprodukční systém:
- Snížená plodnost u mužů i žen: U mužů kouření poškozuje spermie a snižuje jejich počet a pohyblivost. U žen kouření narušuje ovulaci a zvyšuje riziko mimoděložního těhotenství.
- Zvýšené riziko potratů a předčasných porodů: Chemikálie z cigaretového kouře procházejí placentou a poškozují plod.