Krůtí prsa plněná baby špenátem a mozzarellou
3. ledna 20246 zázračných potravin
5. ledna 2024Česnek setý (Allium sativum) je rostlina z čeledi amarylkovitých, která je známá již po tisíce let. Pochází z Asie, ale dnes se pěstuje po celém světě. Česnek je oblíbenou kořenící přísadou, která nechybí v téměř žádné kuchyni, ale málokdo ví, že má také řadu léčivých účinků, které je třeba neopomíjet.
Česnek má silnou, charakteristickou chuť a vůni. Obsahuje intenzivní směs účinných látek, které rostlině dodávají charakteristický pronikavý pach a typickou ostrou chuť. Tyto vlastnosti jsou způsobeny obsahem těkavých sloučenin, zejména allicinu. Allicin se tvoří rozemletím česneku nebo jeho zahřátím. Aromatické látky se dostávají rychle do krve, zčásti se opět vydechují plícemi nebo kůží.
Obsahuje mnoho tělu prospěšných látek jako např. vázané silice, vitamíny A (v listech česneku), B1, B2, C, mnoho minerálních látek a dále látky na principu inzulínu, peptidy, lektiny, flavonoidy, polysacharidy, selen či jód.
Léčivé účinky česneku:
- antibakteriální a protiplísňové účinky – ničí širokou škálu bakterií a plísní, včetně těch, které jsou rezistentní na antibiotika (pomáhá při střevních kolikách, zácpě a nadýmání)
- antivirové účinky – působí proti řadě virů, včetně chřipkového viru a viru herpes simplex.
- antioxidační účinky – pomáhá chránit buňky před poškozením volnými radikály a zpomaluje proces stárnutí
- snižování hladiny cholesterolu, především LDL cholesterolu, snižuje hladinu tuků v krvi a působí preventivně proti arterioskleróze
- přispívá ke zlepšení kardiovaskulárního zdraví – posiluje srdce a krevní oběh před onemocněními a zlepšuje prokrvování a příznivě působí na snižování krevního tlaku
- posílení imunitního systému – pomáhá posilovat imunitní systém, což může pomoci chránit před infekcemi
- pomáhá při bolestech žil a křečových žilách
- podporuje hubnutí
- zvyšuje schopnost koncentrace
- má dobrý vliv na potenci
- rozmačkaný česnek pomáhá v boji s bradavicemi nebo hmyzím štípnutím
TIP na lék proti chřipce, angíně a nachlazení:
Paličku česneku oloupejte a podrťte, smíchejte s medem v poměru 1:1. Užívejte 1 polévkovou lžíci 4-6x denně při chřipce, angíně a nachlazení. Zapijte vodou nebo bylinkovým čajem.
Pěstování česneku
Česnek se pěstuje jako dvouletá rostlina. Na jaře se vysazují cibule, které se nazývají paličáky, do hloubky 5-7 cm a vzdálenosti 15-20 cm. Česnek potřebuje slunné stanoviště a propustnou půdu. V průběhu vegetace je třeba česnek pravidelně zalévat.
Sběr česneku
Česnek se sklízí na podzim, obvykle v září nebo říjnu. Je zralý, když listy začnou žloutnout a poléhat. Sklízí se tak, že se paličáky vytáhnou ze země a nechají se uschnout na suchém a stinném místě.
Užitečné tipy
- česnek je možné konzumovat čerstvý, vařený, pečený nebo sušený
- česnek je možné použít také k výrobě česnekového oleje nebo česnekového prášku
- česnek je vhodný pro osoby s vysokým krevním tlakem, vysokým cholesterolem nebo srdečními problémy
- česnek může interagovat s některými léky, proto je vhodné se před jeho konzumací poradit s lékařem
Na závěr
Česnek je aromatická a léčivá rostlina, která má řadu pozitivních účinků na zdraví. Je dostupný po celý rok a lze jej použít v mnoha různých jídlech. Krom blahodárných léčivých účinků je ale potřeba nakládat s česnekem opatrně. Současně je velice užitečná informace, že stárnutím česnek ztrácí na síle účinnosti, je proto potřeba jej používat raději čerstvý.
Syrový česnek ochucuje i v malém množství. Při dlouhodobé nadměrné spotřebě může u některých osob vyvolat žaludeční a jaterní obtíže, popř. nízký krevní tlak. Při konzumaci česneku, především syrového, a ve velkém množství je vhodné jej zajíst ječným či přesničným výrobkem, který má neutralizační účinek.
TIPY na oblíbená jídla s česnekem:
- česneková polévka
- česneková pomazánka
- hovězí na česneku